Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lintsasin töistä

Vierailija
08.02.2017 |

Täytyy myöntää, että eilen ja tänään lintsasin töistä. Meillä on väkeä lomalla ja sairaana. Työt kasautuu niille, jotka paikalla ovat toimenkuvasta riippumatta. Olen vaativissa asiantuntija tehtävissä ja tehtäväni on kehittää erinäisiä asioita ja opettaa eteenpäin osaamistani. Minulle kasataan töitä, joita tekevät ns. suorittavissa työtehtävissä olevat. Vähän niin kuin lääkäri laitettaisiin tekemään hoitajien töitä, koska hoitajia on liian vähän eikä sijaisia haluta ottaa tai henkilömäärää lisätä, jottei se olisi niin haavoittuvainen jokaisen flunssakauden aikana. Ja kun teen niiden poissaolijoiden töitä, niin omat työni eivät etene, joista olen vastuussa, omat kehityskeskusteluissa asetetut tavoitteeni eivät täyty ja joudun tekemään kotona palkatta töitä, jotta asiat, joista vastaan etenisivät.

Maanantain jälkeen otti jo niin pattiin, meinasi suoni napsahtaa päässä. Olisin kuitenkin vielä tiistaina mennyt kiltisti töihin, kuten ennenkin. Sitten esimies lähetti kymmeneltä illalla sähköpostin (huomasi, että olen työkoneella), että voisinko hoitaa lisäksi "Tiinan" hommat, kun tilanne on niin kriittinen. Ensinnäkin sitä hän ei ihmetellyt, että miksiköhän olen niin myöhään töitä tekemässä palkatta. Alkoi kasvaa jo patti otsaan ja vastasin puolilta öin, että huomasin viestisi vasta nyt ja olen itsekin sairaana ja poissa pari päivää. Ikinä en ole näin tehnyt, mutta en taatusti ala tekemään kaikkien töitä samalla, kun omat vastuutehtäväni vain kasautuvat. Kyseessä ei edes ole kollegan töistä vaan alemman toimihenkilön tehtävistä. Tein varmaan väärin eettisesti, mutta en vain kestä tuota tilannetta. Ja mielestäni on hyvä, että siellä on välillä sellainen tilanne, ettei ketään ole sitä suorittavaa työtä tekemässä. Uusia ei palkata ja työnantaja maksaa näköjään mieluummin ylemmän toimihenkilön palkkaa suorittavan työn tekemisestä... Käsittämätöntä.

Piti vain avautua. Nyt tulee varmaan moraalisaarnoja siitä, kuinka kalliiksi lintsaaminen tulee työnantajille. ;)

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
08.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just oikein. YT-kierrokset jatkuu kunnes pomot huomaa että organisaatio on niin haavoittuva että tulos kärsii - bonarit kärsii. Sitten ne pestaa lisää väkeä kun firma saa kunnolla badwilliä.

Vastaavasti kun vastuu on siirretty pomoilta työntekijöille ja vain tulos ratkaisee on kaiken a ja o että tekee vain omia hommia ja näyttää koko ajan ylityöllistetyltä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän seitsemän