Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Help! Flightfinder lentojen peruutus!

Vierailija
29.01.2017 |

Olin äsken ostamassa lentoja Flightfinderin kautta, näpyttelin jo kaikki tiedot sinne ja painelin sinne saakka, missä olisi pitänyt maksaa... Päätin kuitenkin vielä googlettaa ja löysin paljon huonoja kokemuksia kyseisestä sivustosta ja niiden tarjoamista lennoista, joten suljin vaan sivun. Sähköpostiin tuli sieltä jo varausvahvistus, jossa lukee että matka pitää maksaa, siinä lukee näin:

"Jotta voimme taata hinnan ja paikan, meidän on saatava maksu viimeistään 29 tammikuu 2017 klo 23:30. Voit myös maksaa tämän jälkeen, mutta hintaan on voinut tulla muutos. Jos varaus tehdään klo 23:30 jälkeen, maksu on suoritettava heti, muuten varaus saattaa peruuntua automaattisesti."

Voinko jättää ton vaan maksamatta ja se peruuntuu automaattisesti koska maksan mielummin sitten vähän enemmän 100% luotettavalle firmalle kun tuollaiselle paskalafkalle joka aiheuttanut monelle pahaa mieltä? Ei kai ne voi sieltä mitään maksua ruveta perimään?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
29.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä maksa, äläkä osta lentoja muualta kuin lentoyhtiön omilta sivuilta. Sama pätee hotels.com, trivago jne. Varatkaa huoneet suoraan hotellilta. Älkää käyttäkö välikäsiä. Samat hinnat saatte suoraan lentoyhtiöltä/hotellilta.

Vierailija
2/6 |
29.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätä vaan maksamatta niin itsestään peruuntuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
29.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuo sivustot ottaa oman siivunsa lennon hinnasta, mikä on tietysti heidän bisnesmallinsa. Kannattaa ostaa suoraan lentoyhtiön sivulta jolloin olet suoraan asiakassuhteessa ko. lentoyhtiöön ja näin ollen peruutusehdot ovat selkeät. Kauppa syntyy kun maksat, mikä tapahtuu kun klikkaat "osta" tms. Jos et ole syöttänyt maksukorttisi tietoja niin ei sinulta mitään voida laskuttaa. Mistä kukaan pystyy selvittämään onko joku lapsi näpytellyt huvikseen niihin lomakkeisiin jotain. Tai kenen sähköpostiosoite on tai onko se vaan otettu jostain ja laitettu pilanpäiten.

Vierailija
4/6 |
29.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos, nää helpotti jo. Olen varmaan kymmeniä kertoja ostanut lippuja ties mistä ja aina on hyvin sujunut, mutta nyt rupes joku häiritseen tuossa ja päätin googlailla. Olishan kaikki voinut mennä ihan ok, mutta parempi pyrkiä välttään pahimmat virheet.

Vierailija
5/6 |
28.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Halvat lennot - search.jetradar.com Jetradar on ollut jo vuosia itselleni lentomatkojen ensisijainen hakukone. Haen erityyppisiä matkoja, en pelkästään meno-paluu vaan usein niin, että lähtö tai paluu on eri kaupungista tai teen pysähdyksiä matkan varrella. Lisäksi Jetradar hakee mielestäni vaihtoehtoja erittäin kattavasti, myös halpalentoyhtiöiltä ja laajasti useilta varaussivustoilta.  

Vierailija
6/6 |
28.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Älä maksa, äläkä osta lentoja muualta kuin lentoyhtiön omilta sivuilta. Sama pätee hotels.com, trivago jne. Varatkaa huoneet suoraan hotellilta. Älkää käyttäkö välikäsiä. Samat hinnat saatte suoraan lentoyhtiöltä/hotellilta.

Et saa

Finnair 470€

joku random nettisaitti momondon kautta 150£

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme viisi