Mitä väärää tämä mies muka teki? Vaihtoi munia kennosta toiseen? Linkki
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005060127.html
Miksi tällaisesta mitättömästä jutusta on lehtijuttu. Ei sinne hänen ostamaansa kennoon kuitenkaan mahdu yhtään enempää munia kuin ne, joista hän suorittaa eurojen annon kassalla.
Mitä ihmeen erikoista tää mies teki.
Kommentit (5)
Valinnut kalliimpia munia halvempaan kennoon?
Kalliimmissa ollut päiväys pidemmällä?
Muuten vaan latvasta laho?
Ei siitä niin hirveästi ole aikaa kun kaupassa otettiin munat irtomyynnistä :)
Jutussa ei mainittu vaihtoiko se kalliimpia munia halvempaan kennoon. Onhan niissä nyt huomattava hintaero jos ostaa jotain luomubiovapaitamunia tai tehotuotettuja.
Olen itse harkinnut samaa, kun välillä täytyy katsoa kymmenkunta munakennoa, ennen kuin löytää sellaisen, missä kaikki ovat riittävän puhtaita.
No siinä hyllyssä saattaa olla kennoja joissa on eriävät viimeiset käyttöpäivät. Mies ei varmasti tätä tarkastanut kennojen välillä. Ja se kuori ei ole mikään sellainen suojaava kuori kuin esim hedelmällä. Vaan sisältää mikroskooppisen pieniä reikiä joista happi esim pääse munan sisälle. Voisi kuvitella että myös bakteerit. Ja ties kuinka likaiset kädet tuolla munanvaihtajalla on ollut. Joten voidaan katsoa että myös hygieniaketju on tuossa vaarantunut
Jos se vaikka vaihtoi luomu-virike-onnellisen kanan munia halppis-kärsimyskananmuniin. Parempaa halvemmalla.