Vesilasku 2 kertaa vuodessa - ei mitään järkeä!!
Tosi ärsyttävää. Muutettiin rivariin syksyllä ja ihmeteltiin kun vesilaskua ei kuulu. Taloyhtiö laskuttaakin kuulemma 2 kertaa vuodessa.
Kenen mielestä se voi olla hyvä idea? En ymmärrä miksei voisi maksella vaikka ennakkoa. Kiva kerralla monta sataa sitten :(
Kommentit (8)
Öö, mikset voi laittaa joka kuukausi muutamaa kymppiä säästöön tuota varten?
Varmaan maksettekin joka kk hoitovuokrassa. Ylimenevä laskutetaan kun vesimittaritluetaan 2 kertaa vuodessa.
Totta kai siinä on järkeä. Voinet ymmärtää, että 12 laskun lähettäminen maksaa enemmän kuin 2 laskun lähettäminen.
I feel you. Asun vuokralla kerrostalossa, ja meillä laskutetaan vedestä myös 2 kertaa vuodessa mikä on todella tyhmää. On vieläpä asuntokohtaiset vesimittarit eli saa olla aika tarkka vedenkäytön suhteen tällä systeemillä.. Lämminvesikuutio kustantaa peräti 17e. Edellisessä asunnossa vesilasku tuli 3-4kk välein mikä oli huomattavasti järkevämpää, oma mittari oli sielläkin.
Taloyhtiössä on varmaankin kiinteä vesimaksu, siis jotain 20 euroa per nokka per kuukausi. Nuo tasalaskut voidaan tulostaa kertaheitolla kos neoko vuodeksi ja maksaa vaikka kuukausittain tai miten itse kukin haluaa, jos ne eivät sisälly suoraan hoitovastikkeeseen.
Sitten kaksi kertaa vuodessa on erikseen tasauslasku. Oletan, että kesällä vettä menee paljon enemmän, kun porukat pesevät autoja (vastoin sääntöjä) taloyhtiön vedellä tai täyttävät ammetta pihaan tai kastelevat kukkia.
Älytöntä, mulle riittää että vesilasku, sähkölasku yms. tulis vain kerran vuodessa. Tartte olla koko ajan niistä laskuista huolehtimassa.
Mitä väliä sillä on? Siirrä rahat vaikka joka kuukausi toiselle tilille ja maksa sieltä sitten könttänä.