Mitä mausteita laitatte kinkkukiusaukseen?
Mun kiusauksesta meinaa tulee aina ihan mautonta.
teen ihan valmiista perunasipuli sekoituksesta ja kinkkusuikaleista ja laitan ruokakermaa, suolaa,pippuria ja paprikajauhetta.
Mitä te käytätte?
Ja millaisella ohjeella muuten teette kyseisen kiusauksen?
Kommentit (7)
ripottelen mausteita aina kerroksittain perunoiden päälle, enkä sekoita niitä kermaan, muuten ne jäävät pinnalle tai sekoittuvat epätasaisesti.
Juuri kuulin vinkin, että voi laittaa esim. pikkuisen sinihomejuustoa kinkkukiusaukseen, jos haluaa vaihtelua ja vähän parempaa esim. vieraita varten. Ajattelin kokeilla ensi kerralla.
huomasin, että tuo homejuusto-vinkki oli nonnaliinin tänne laittama. Se löytyy tuost toisesta kinkkukiusausohjeketjusta. Kiitos hänelle siis.
Ja hän sanoi, että ei tarvitse laittaa niin paljon suolaa, kun käytää homej.
500g peruna-sipulisuikaleita
n. 150g kinkkusuikaleita
2 dl ruokakermaa
ripaus suolaa, paprikajauhetta, mustapippuria ja yllä mainittua.
kerman sekaan lihaliemikuution (vähäsuolaisen) enkä muuta maustetta sitten laitakaan. Muuten teen aika lailla samantapaisella ohjeella kuin muutkin täällä.
Eli osta kunnos savukinkkupala, niin johan tulee laatikkoon makua =)
Voi jopa tulla liikaakin eli voi laittaa puolet jotain kunnon palvikinkkua tai savukylkeä ja sitten puolet sitä " tavallista" mitä nyt yleensä käytetään ruuanlaitossa......
Vain valkopippuria ja paprikajauhetta mukaan.......
syntyy näin
Voideltuun vuokaan laitetaan pohjalle perunasipuli-silppua, sen päälle kinkkusilppua (palvikinkkuköntistä silputtuna, ei valmiiksi silputtua pussissa olevaa), sen päälle juustoraastetta ja taasen perunaa. Pinnalle ripaus _valkopippuria_ ja päälle rasvatonta maitoa (juustosta löytyy sekä rasva että suola ja sitä suolaa on kinkussakin). Maitoa tulee yhtä peruspakastepussia kohden 2 dl. Muita mausteita ei tarvita. Makuun saa vaihtelua vaihtamalla juuston toiseen tai vaihtamalla kinkkumerkkiä.
teen samoin kuin sinä eli valmista peruna-sipulia kilon pussi, 300g kinkkusuikaletta, mustapippuria myllystä ja 4dl ruokakermaa.
kinkkukiusauksen kuuluu olla miedonmakuinen ruoka ja siksi en laita siihen mitään muita mausteita. suolaa tulee kinkusta joten sitäkään ei tarvitse lisätä.