Suosituksia lautapeleistä joita voi pelata kaksin
Siinähän se tulikin. Suosittele hyvää lautapeliä jota voi pelata kahdestaan?
Kommentit (15)
Saimme kumppanini kanssa viime jouluna Splendor-nimisen pelin, jota voi todella hyvin pelata kahdestaan, suosittelen :) Ei kannata pelästyä keskiaikaan tai johonkin sellaiseen viittaavaa kuvitusta mikäli ei sellaisesta välitä, kun se teema ei pelissä itsessään näy oikeastaan mitenkään.
Splendorin lisäksi pelaamme kahdestaan perinteistä muistipeliä sekä Scrabblea, eli sitä sananmuodostuspeliä. Kiinanshakki on myös kiva peli, ja kahdestaan sitä voi soveltaa niin, että kumpikin pelaa kahdella vastakkaisella värillä.
Afrikantähti. Muuttuva labyrintti. Kimble.
Jos olet facebookissa niin liity lautapelifanaatikot ryhmään ja kysy siellä. Kannattaa myös käydä ihan lautapelikaupoissa jos mahdollista niin henkilökunta voi suositella jotakin.
Vierailija kirjoitti:
Afrikantähti. Muuttuva labyrintti. Kimble.
en huomannutkaan tarkentaa että haussa olisi siis aikuisille sopivia kaksinpelejä. Ap
Twilight Struggle on monen lautapeliharrastajan suosiossa. Aika vaikea aluksi ja peli kestää helposti kauan, jos kestoa ei rajoita vaikka munakellolla. On sen verran suosittu, että siihen on jo joitain lisäosia, mutta en tiedä, saako suomeksi.
Kyseessä siis strategiapeli, jossa toinen pelaa USA:lla ja toinen Neuvostoliitolla uusiksi kylmän sodan kulkua.
Tuossa on melko ajantasainen rankkaus Boardgame Geekin käyttäjien mielestä parhaista kahden pelaajan peleistä: http://boardgamegeek.com/geeklist/208755/best-2-player-games-according-… Äkkiseltään katsottuna keskiraskaat strategiapelit tuntuisivat korostuvan, mutta on siellä Crokinolea ja Sherlock Holmesiakin.
BGG on ihan ehdoton paikka, jos lautapelit yhtään enempää kiinnostavat.
Mr Jack on meidän suosikki, tosin sääntöjen opettelussa kestää hiukan aikaa. Peli ei ole monimutkainen, mutta sääntöjä on noudatettava tarkasti tai menee metsään koko homma. Kahden hengen lautapelejä on itse asiassa aika paljon. Meillä on myös Cesar ja Cleopatra, Dracula ja Tutkimusmatkaajat.
Blokus (blocus?) on hyvä. Sitä voi pelata kahdestaan tai neljästään.
Lautapelejä
Smallworld http://www.lautapeliopas.fi/peliarvostelut/small-world/
Dungeon Petz http://www.lautapeliopas.fi/peliarvostelut/dungeon-petz/
Red November (ihan huippu!) http://www.lautapeliopas.fi/peliarvostelut/red-november/
Odin's Table http://www.lautapeliopas.fi/peliarvostelut/odins-table/
Salaisuuksien saari http://www.lautapeliopas.fi/peliarvostelut/salaisuuksien-saari/
Samurai http://www.lautapeliopas.fi/peliarvostelut/samurai/
Korttipelejä
Fluxx http://www.lautapeliopas.fi/peliarvostelut/fluxx/
Port Royal http://www.lautapeliopas.fi/peliarvostelut/port-royal/
Citadels http://www.lautapeliopas.fi/peliarvostelut/citadels/
Guillotine http://www.lautapeliopas.fi/peliarvostelut/guillotine/
Gloom http://geekgirls.fi/wp/blog/2013/07/19/gloom-kuinka-tuhota-eriskummalli…
Nämä sellaisia, jotka nyt ekana tuli mieleen. Jos asut Tampereella tai lähialueella, niin täällä on lautapelikahvila Taverna, jossa voi käydä kokeilemassa pelejä (tämä ei ole mainos, tuli vain mieleen :D). En ole itse vielä käynyt, mutta sitä paikkaa on kehuttu!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Afrikantähti. Muuttuva labyrintti. Kimble.
en huomannutkaan tarkentaa että haussa olisi siis aikuisille sopivia kaksinpelejä. Ap
En ole tuo aiempi kommentoija, mutta meillä on myös pelattu paljon Afrikan tähteä ja Muuttuvaa labyrinttia, samoin Monopolya kahdestaan. Olemme molemmat 32-vee. En ole koskaan ajatellut että lautapeleihin on joku yläikäraja :)
Kaksinpelejä on kyllä aika vähän. Useimmat hauskat modernit pelit eivät oikein toimi kaksin. Klassiset shakki, go yms. lienevät paras valinta.