Naisen kehoa ei ole suunniteltu kestämään fyysistä rasitusta kuten miehen keho
Miehen keho on suunniteltu kestämään kovaa fyysistä rasitusta. Naisilla asia on päinvastoin ja liian kuormittava liikunta voi haitata naisen kuukautiskiertoa ja hormonaalista toimintaa.
Jos tehtävänä olisi siirtää sata 30 kg painoista kivenlohkaretta paikasta A paikkaan B. Suoriutuisi tuosta tehtävästä mies paremmin.
Miehellä on myös onni tulla erittäin kovaksi fyysistä kestävyyttä ja voimaa vaativissa lajeissa oikeaksi superkoneeksi. Liikunta tukee miehen testosteronia ja tekee miehestä vahvan yksilön. Naisille ei ole yhtä luontaista.
Kommentit (67)
No olipa taas settiä :)
Et taida tietää mistään mitään, mutta se on luonnollista, koska olet mies!
Niin, paitsi se päivät tietokoneella istuva, energiajuomia kittaava mies ei selviytyisi tuosta kivensiirrosta yhtään tavallista naista paremmin.
Seksissä nainen on usein alla, joten ainakin lantionseudun tulee kestää miehen rynkytystä.
Onse vaan hyvä ap. että sinutkin on, joku nainen viitsinyt ja kyennyt maailmaan kantaa ja synnyttää. Pääset pyöritteleen kiveä ja kehumaan pippeliä. Upeeta!
Ihme silti että fyysisessä työssä minä 35+ nainen olin se joka sain parhaan palkan, henkilökohtaisella urakalla kun oltiin. Ilmeisesti erittäin laiskoja miehiä töissä sitten.
Huvitti ihan yhdellä kirppiksellä kun joku nainen kantoi isoa jätesäkillistä ensinnäkin aivan vääränlaisella otteella ja nähtävästi voimiensa äärirajoilla :D Olen tietysti mies ja uskon että toisenlaisella otteella olisin selvinnyt helposti moisen säkin kantamisesta.
Voi teitä miehiä. Hienosti osaatte kantaa tavaroita <3
Ultrajuoksussa nainen viittaa miehen, nainen on sitkeämpi. Myös naisen immuniteetti on luonnostaan vahvempi kuin miehen.
Ja kuitenkin naiset elää aina pidempään 🤷🏻
Samoin miehen pää ei kestä suurta henkistä rasitusta; helposti heilahtaa kirves tai puukko, kun menee vähän sietoikkunasta sivuun.
Itselle ihan arkipäivää nostella naisena 25 kg laatikoita töissä. Kuukautiset ei ole ikinä jääneet välistä.
Vierailija kirjoitti:
Ja kuitenkin naiset elää aina pidempään 🤷🏻
No se taas riippuu hänen kumppanistaan esim. jos on vihainen nyrkkisankari niin naisen elämä voi olla hyvinkin lyhyt.
OK, AP. LOPETA SINÄ JA MUUT MIEHET SITTEN VAATIMASTA NAISILLE PAKOLLISTA ASEPALVELUSTA. EI NAISEN FYSIIKKA KESTÄ SITÄ.
Vierailija kirjoitti:
No olipa taas settiä :)
Et taida tietää mistään mitään, mutta se on luonnollista, koska olet mies!
Pystytkö olemaan vai tarvitaanko ambulanssia?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ja kuitenkin naiset elää aina pidempään 🤷🏻
No se taas riippuu hänen kumppanistaan esim. jos on vihainen nyrkkisankari niin naisen elämä voi olla hyvinkin lyhyt.
Sinkkunaiset elää pisimpään.
Kuka hullu tuollaista edes tekisi kun nykyään on kaikenmaailman apuvälineet. No yksinkertainen mies ilmeisesti. Joku robotti hoitaa tuollaiset turhat työt toivottavasti tulevaisuudessa.
Sarjassamme vastakkainasettelualoituksia. Kiva saada suomalaiset riitelemään.
T. Igor
No jaa... Minun on vaikea keksiä alatiesynnytystä kovempaa fyysistä rasitusta, ja se on nimenomaan naisen keho joka sen kestää ja joka siitä myös palautuu. Ehkä yksittäiset voimaa vaativat suoritukset ovat keskimäärin helpompia miehille, se on totta.