Umpikujassa tulevan ex miehen ja uuden miehen kanssa
Ongelma on että mies ei halua erota eikä hyväksy eroa. Olen jättänyt mieheni kaksi kertaa mutta hän jatkaa yhteistä elämäämme kuin mitään ei olisi tapahtunut :( nyt olen sitten tavannut uuden mukavanoloisen miehen sattumalta ja tilanne on väkisin ajautumassa siihen että säädän kahden miehen kanssa samaan aikaan ja sitä en todellakaan halua. Mitä ihmettä teen?
Kommentit (10)
Kunnon irtiotto eksästä. Hae vaikka lähestymiskielto, vaihda numero jne.
Muutat pois, pistät eropaperit vetämään, salainen puhelinnumero ja et kerro uutta osoitetta jne... Hankalaa on jatkaa yhteiselämää.
Miten se exä muka jatkaa yhteistä elämää kuin ei mitään, yksinäänkö?
Finderella kirjoitti:
Miten ihmeessä se "eksä" jatkaa elämää ihan normaalisti kanssasi, ellet sitä tee itsekin.
Tulee oven taakse ja haluaa kylään,laittelee viestejä jne. En vain osaa olla niin kylmä että torjuisin kaiken.. ihan todella vaikeaa selittää tilannetta.
Vierailija kirjoitti:
Kunnon irtiotto eksästä. Hae vaikka lähestymiskielto, vaihda numero jne.
Mitä vittua nyt taas? "Hae vaikka lähestymiskielto" ..... Millä perusteella? "Tarvitsisin exälleni lähestymiskiellon koska en muuten osaa päästää hänestä kokonaan irti" ?
Ette edes asu yhdessä? No eihän tuossa ole mitään ongelmaa. Et avaa ovea, et vastaa puheluihin tai viesteihin. Vaikee yksin seukata.
Vierailija kirjoitti:
--- hän jatkaa yhteistä elämäämme kuin mitään ei olisi tapahtunut :( nyt olen sitten tavannut uuden mukavanoloisen miehen sattumalta ja tilanne on väkisin ajautumassa siihen että säädän kahden miehen kanssa samaan aikaan
eli tarkoittaako tämä ihan selkokielellä ilmaistuna sitä, että harrastat seksiä molempien kanssa? Ei sellaiseen tilanteeseen "ajauduta". Se on sun oma päätös ja valinta. Eli jos todella olet sitä mieltä, että nykyisen miehen kanssa teillä ei enää tulevaisuutta ole, niin teet sen hänelle selväksi ja kerrot myös että mitään intiimiä teidän välillänne ei enää ole. Se, miten etenet uuden miehen kanssa on sitten oma asiasi, mutta nyt tilanteesi on pelkkää selittelyä ja menettelet väärin kumpaakin miestä kohtaan
Suloiselta se ex vaikuttaa. Yritä vielä sen kanssa. Voi reppanaa.
Ööö, mies ei "hyväksy" eroa? Ei se hänen hyväksymisestään ole kiinni, vaan sinusta. Älä vastaa viesteihin. Älä avaa ovea. Enintään mitä vastaat on "Et voi tulla käymään, emme ole enää yhdessä" tai muuta vastaavaa. Jos ei tajua niin väännä rautalangasta, MUTTA älä ala jankkaamaan. Kerro asia yksinkertaisesti ja sitten älä enää vastaa mitään. Nyt mies on manipuloinut sinut pysymään yhdessä. Älä anna hänelle mahdollisuutta manipuloida. Älä suostu mihinkään juttelemiseen jos pelkäät että hän taivuttelee sinut takaisin.
Ala vain rohkeasti ja avoimesti tapailemaan tätä uutta miestä (kunhan nyt siis olet sen edellisen kanssa oikeasti eronnut!). Jos mies ei tajua tai vaikka syyttää sinua pettämisestä, niin voit selittää että erositte jo tuolloin ja tuolloin.
Eräs kaverini muuten erosi miehestään, mutta asuivat edelleen jonkin aikaa yhdessä. Nainen oli välillä vanhempiensa luona yötä yms. Nainen sanoi että eivät puhuneet kuin ihan muutamia sanoja tuon eron jälkeisen kuukauden aikana, eivät nähneet välillä moneen päivään (eivät laitelleet viestejä). No sitten kuukausi eron jälkeen nainen löysi uuden miehen ja oli tämän luona yön tai parikin. Kun palasi kotiin niin eksä oli raivoissaan, oli kuulemma pettänyt häntä. Eivät kuulemma olleet eronneet, vaikka nainen oli selvästi sanonut että tämä on nyt tässä. Eli ei se mene niin että toinen sanoo että haluan erota ja toinen sanoo että ei erota, niin sitten ei erota. Kun toinen sanoo että se on nyt ohi niin ei siinä ole mitään sanomista toisella osapuolella vaikka kuinka haluaisi edelleen olla yhdessä.
Miten ihmeessä se "eksä" jatkaa elämää ihan normaalisti kanssasi, ellet sitä tee itsekin.