Keksitään työkkärin "työtarjoukselle" parempi nimi
Tuo "työtarjous" termi on niin harhaanjohtava, mikä olisi mielestäsi parempi termi?
Kommentit (50)
Vierailija kirjoitti:
Työpaikanhakemisvelvoite.
Tämä on kuvaava.
Hae työpaikkaa, johon et sovellu-tarjous.
Hae vuokatyöpaikkaa, saamme siivottua sinut karenssilla tilastoista-tarjous.
Hae helppoheikiksi ovelta ovelle kauppiaaksi-tarjous.
Hae työpaikkaa, johon sinun ei ole mahdollista liikkua-tarjous. Tai voit, mutta työmatkat päivässä minimissään 3 tuntia, ja vuorotyö josta julkisella ei aina pääse kotiin työn päätyttyä.
Tässä eri tarjoustyyppejä, joita olen itse saanut.
Työtarjous kuulostaa siltä, että sulle oikeasti tarjotaan työtä. Että sen kun vaan päätät, että mä otan tän työn.
Siksiköhän poliitikot puhuvat "työstä kieltäytymisen" hankaloittamisesta ja "työn vastaanottamisen" velvoitteesta. Kun ne ressukat luulee, että työtä jotenkin oikeasti ihmisille tarjotaan ja he joko kieltäytyvät ottamasta sitä tai ottavat sen vastaan.
Jos mulle tulee työkkäristä kirje, missä lukee että "työtarjous" ja kehotetaan laittamaan hakemus kyseiseen tehtävään, niin ei se mun hakemuksen lähettäminen tarkoita työn vastaanottamista. Sitä paikkaa hakee sata muutakin, se on työn hakemista, ei vastaanottamista.
Mä alankin lähettää niihin firmoihin hakemuksen sijaan viestin: "kiitos työtarjouksesta. Otan tarjotun työn vastaan. Milloin voin aloittaa?"
Kyseessä on TYÖVELVOITE eli PAKKOTYÖ
Työtarjous pitäisi rajoittaa vain sellaisiin tilanteisiin, joissa OIKEASTI tarjotaan tälle nimenomaiselle työttömälle tiettyä työpaikkaa.
Työhöntyrkyttäytymiskäsky voisi olla kuvaavampi sille nykyiselle mallille.
Pakkokehoituksia hakea työpaikkoja jotka on mol.fi sivustolla kaikkien haettavissa eli kyse ei todellakaan ole mistään työtarjouksesta
Työhönkomennus ja työmääräys eivät ole tähän sopivia, sillä eihän todellisuudessa ole tätä nimenomaista työtöntä määrätty eikä valittu siihen tehtävään. Aika usein työnhakumääräys koskee sellaista julkista virkaa, joka on käytännössä täytetty, mutta on muodon vuoksi julkisessa haussa ja haku on silkkaa pelleilyä.
Ei se ole myöskään työvelvoite eikä pakkotyö, kun ei työtön kuitenkaan siihen paikkaan pääse.
"Kehotus hakea mol.fi:ssä avoimeksi ilmoitettua työpaikkaa. "
Tätä työtarjous-nimeähän perusteltiin alun perin sillä, että siitä tulee "selkeä" työnhakijoille. Itse analysoisin, että työtarjous-nimen varjolla saadaan sanottua, että ministeriö ja työkkäreiden johto pääsevät väittämään, että on lähetetty sata tuhatta työtarjousta, eikä työttömät menneet näistä paikoista kuin muutamaan. Vaikka siis oikeasti se sama "tarjous" saatetaan jo lähettää usealle työttömälle, ja lisäksi mollin paikkoihin hakee kymmeniä jo töissä oleviakin. Tämä jätetään kätevästi mainitsematta.
Työhönmääräys