Suklis/månsteri haluaa tunnustaa, että
tässä keskustelussa ei ole mitään pointtia. Mitä SINÄ haluat tunnustaa? XDD
Kommentit (18)
Sun aloituksissa ei vielä tähän asti ole ollut pointtia.
vaude kirjoitti:
Sun aloituksissa ei vielä tähän asti ole ollut pointtia.
XDD
XDDDD kaffi on elämän The Thing XD
Paljonko sulla menee kaffia päivässä?
Ei edes paljon XD vain pari kuppia per päivä. Joskus iskee erikoiskaffihimo, ja niitähän voi mennä muutamakin päivässä XDD
Juotko kaffin mustana vai lisäätkö jotain?
Okei Monteri, en utele liikoja. =)
XD Karkeasti arvioituna puoli desiä maitoa ja loput kaffia XD
Ostin pari viikkoa sitten elämäni ensimmäisen kahvipaketin. :D (Olen aiemmin ostanut vain kylmää maitokahvijuomaa.) Ostin sen osittain sen takia, että voin keittää lämpimät maitokahvit ja osittain kahvinpurujen takia, joita voi käyttää mm. naaman kuorintaan. :)
Ostin vahingossa tavallista suodatinkahvia, vaikka olisi pitänyt ostaa espressoa... Taisi kylläkin olla niin, ettei kaupassa edes ollut espressoa, joten en siksi tajunnut sitä. Saan tavallisesta suodatinkahvista ihan ok kahvit, koska kahvinkeittimessäni voi säätää kahvin voimakkuutta. Laitan vahvinta tulemaan. Sitten lämmitän maitoa vajaa puolet kahvin määrästä. Joskus 1/3 osan.
XD sokeri on parempaa kuorintaan, vaikka kyllähän nuo kaffinpurujakin käyttävät. Kaffissahan on sellainen yleinen kirous, että välillä tulee ihan helvetin pahaa, vaikka käyttää samaa kaffia kuin aina ennenkin ja mittaa saman määrän puruja. Joskus tulee mahtavaa kaffia samalla tutulla metodilla, joskus ihan OK:ta.
:D Olen huomannut saman, vaikka olen keittänyt kahvia vasta vähän aikaa. En aina mittaa aineksia - vettä, puruja, maitoa - niin tarkkaan, joten olen ajatellut, että paha maku johtuu huonosta mittauksesta. Vesi ei myöskään saa olla lämmintä, kahvipannun pitää olla puhdas ja maitoa ei saa kuumentaa liian kauan.
Käytän kahvinpuruja kuorintaan sokerin sijasta, koska voin näin hyödyntää purut kaksi kertaa omassa käytössäni, ensin kahvissa, sitten kuorinnassa. Sokerin kanssa sama ei onnistu. Luin joskus jostain, että kahvipuruissa olisi jotain iholle sopivaa rasvaa, mutta en muista siitä tarkemmin.
Että join liikaa kahvia. XDD