Sukulaiseni sairastui syöpää, ja pelkää ettei rahat riitä sairaalamaksuihin!
Päivähinta on nyt 50 e, ja hintakaton täytyttyä sairaalan sivun mukaan 22,80 e. Mä olen luullut että hintakatto tarkoittaa sitä, että sen jälkeen on ilmaista. Eihän hänen rahat riitä matkoihin, omakotitalon ylläpitoon ja muihin maksuihin, jos sairaalassa olo vie noin paljon. On eläkeellä.
Kommentit (17)
No Suomessa saa silti hoitoa vaikka ei rahaa, ulosottoon menee sitten
Sanotaanko näin, että sitten kun joutuu sairaalaan, niin sieltä ei tahdo päästä pois syystä, että kunto on mennyt jo huonoksi ja syövässä huononee koko ajan. Eli raha ei ole enää tärkeintä, koska laskuja ei tarvitse itse enää maksaa, kun elinaika on kuukausissa. Ei sairaalasta ketään pois heitetä kadulle kuolemaan, vaikka rahaa ei olisikaan maksaa sairaalamaksuja.
Olis ottanut vakuutuksen. Voi voi.
Sairaalassa on osastolla sosiaalityöntekijä, jonka kanssa voi selvitellä asiat.
Älä huolehdi maksuista, jos ei ole varaa, ei tarvitse maksaa. Yhteiskunta huolehtii, huolehdi sä vaan läheisestäsi.
Hänen kannattaa olla yhteydessä sairaalan sosiaalityöntekijään. En tiedä mistä sairaalasta on kyse.
HUS:n sivulta poimittuna:
"Kunnallisen terveydenhuollon ja sosiaalihuollon maksujen määrää seurataan asiakasmaksukortilla. Maksukaton maksukertymän seurantajakso on kalenterivuosi. Jos maksujen yhteismäärä ylittää kalenterivuoden aikana 691 euroa, ovat maksukattoon sisältyvät palvelut tämän jälkeen kalenterivuoden loppuun saakka maksuttomia. Lyhytaikaisesta laitoshoidosta peritään kuitenkin 17,90 euron maksu hoitopäivältä. "
Tämä siis tarkoittaa sitä että jos joutuu vaikka infektion takia vuodeosastolle kahdeksi yöksi, siitä peritään maksua tuo 17,90x2.
Syöpähoidot on pääasiassa päiväkäyntejä eli niistä ei mene muutenkaan kuin sarjahoidon maksu (jotain 10€/kerta). Harvoin syöpäpotilasta makuutetaan viikkoja missään vuodeosastolla. Mutta sosiaalityöntekijä osaa neuvoa kaikki hoitotuet ym.
Laskut voi sopia tosi pienellä kk-erällä hamaan tappiin asti, kunhan laskutuksesta sopii ennen eräpäivää.
Sairaala matkoihin saa haettua Kelalta matkakorvausta, summa ei ole alkuun suuren suuri, mutta kun omavastuuosuuden saa täyteen niin sitten saa huristella taksilla ilmaiseksi (jos sairaus on sellainen, että edellytykset taksin käytölle täyttyy), joukkoliikenteen lipun korvataan täysimääräisesti ja omalla autolla huristelusta saa 20 senttiä/kilometri.
Nykyisin myös syöpäsairauksia pyritään hoitamaan mahdollisimman pajon poliklinikoilla eli osastolla ollaan vaan välttämättömin aika ja sitten käydään polilla saamassa hoitoa ja yöksi kotiin. Polihoito on ilmaista maksukaton täyttymisen jälkeen.
Sairaalamaksuihin ja muihin suoraan sairauteen liittyviin kuluihin voi hakea harkinnanvaraista toimeentulotukea. Yleensä sitä myönnetään, jos rahaa ei ole. Eli sen saamiseen ei tarvitse myydä asuntoa tms. kiinteää omaisuutta
Kannattaa pyytää mahdollisimman pian tapaamista sairaalan sosiaalityöntekijän kanssa. Hän osaa selittää mitä tukia, korvauksia ja avustuksia potilaalle kuuluu ja mistä ja millä lomakkeella mikin anotaan. Tarvittaessa hän myös voi auttaa/täyttää puolesta lomakkeet, jotta tuet saadaan heti hakuun, jos potilaan kunto on sellainen, että hän ei itse tukiviidakosta selviä.
Hänellä on maaseudalla hyväkuntoinen, mutta vanha omakotitalo. Siellä asuu myös hänen puolisonsa, jolla myös pieni eläke. Talon myynnissä ei ole järkeä, kuka sen ostaisi kohtuuhintaan. Vuokra tulisi kalliimmaksi, ja puolet talosta on puolison. Hänen hoitonsa on vasta alkanut, mutta kokeiden takia oli jo paljon sairaalassa, ja hoito vaatii myös sairaalajaksoja. Mikä maksukatto se on, jos sen jälkeen voi nyhtää vielä 22,80 e / päivä?
Kun sukulaisesi menee sairaalaan, hänen pitää pyytää sieltä heti sosiaalityöntekijän numero tai että sossu tulee tapaamaan sukulaistasi.
Jos hänelle tulee leikkaus, niin silloinhan voi joutua olemaan muutaman päivää osastollla.
Voitteko järjestää hänelle jonkinlaisen keräyksen?
Vierailija kirjoitti:
Päivähinta on nyt 50 e, ja hintakaton täytyttyä sairaalan sivun mukaan 22,80 e. Mä olen luullut että hintakatto tarkoittaa sitä, että sen jälkeen on ilmaista. Eihän hänen rahat riitä matkoihin, omakotitalon ylläpitoon ja muihin maksuihin, jos sairaalassa olo vie noin paljon. On eläkeellä.
ottaisin vähän lomaa http://www.rantapalmu.com
22.80 on ns. ruokaraha. Vielä pari vuotta sitten summa oli suunnilleen 13€ (n.400€/kk), joka oli vielä aika kohtuullinen, kun se sisältää ruuat, lääkkeet, vaatetuksen, pesuaineet yms. joita ei siis kotiin tarvitse hankkia, kun sairaalasta saa kaiken.
Mutta tosiaan tuo 22,80 (n.700€/kk) kuulostaa tosi paljolta.
Mitä ne puheet suomalaisesta hyvästä ja ilmaisesta terveydenhoidosta on?
Vierailija kirjoitti:
Sanotaanko näin, että sitten kun joutuu sairaalaan, niin sieltä ei tahdo päästä pois syystä, että kunto on mennyt jo huonoksi ja syövässä huononee koko ajan. Eli raha ei ole enää tärkeintä, koska laskuja ei tarvitse itse enää maksaa, kun elinaika on kuukausissa. Ei sairaalasta ketään pois heitetä kadulle kuolemaan, vaikka rahaa ei olisikaan maksaa sairaalamaksuja.
Syöpä on nykyään hoidettavissa todella usein. Minullakin oli taloudellisesti todella tiukkaa, kun oli sairaalamaksuja. Nyt taas työelämässä ja viimein vuotta myöhemmin kaikki laskut tuntuvat onnistuvan kohtuullisesti.
Kun joutuu sairaalaan, laskuja tulee ihan kuten ennenkin. Kun pääsee pois, eikä ole ollut normaali tuloja, on käytännössä kertynyt velkaa, jos ei ole säästöjä, jotka itse käytin siinä vaiheessa. Kun joutuu samalla olemaan hoidoissa ja joutuu uudestaan sairaalaan, alkaa menot olla tasolla, joihin monen tulot ei enää riitä. Meillä lisäksi neljä lasta. Ei minkäänlaista ennakkoajatusta, että yhtäkkiä joutuu maksamaan monen viikon sairaalassaolot yhtäkkiä kahteen kertaan.
Vierailija kirjoitti:
Älä huolehdi maksuista, jos ei ole varaa, ei tarvitse maksaa. Yhteiskunta huolehtii, huolehdi sä vaan läheisestäsi.
Ei muuten huolehdi raha-asioita. Varsinkaan, jos on asuntolaina, eikä asunnolle löydä ostajaa tai yritys ja muuta perhettä elätettävänä.
Miten nuo sairaalapäivämaksut menee?