Yleisen puolen taidottomat tunarit
Ongelmani on siis tämä:
Vuosi sitten yleisen puolen hammaslääkäri totesi että kyllä sulla tuolla takahampaissa tollanen ristipurenta on, laitetaan raudat niin että saadaan se korjatuksi.
No minäpä tietämättömänä hölmönä annoin laittaa raudat toiselle puolelle ylähampaita.
Muutamassa kuukaudessa ristipurenta korjaantui, mutta kulmahampaani, johon raudan puolikas oli "ankkuroitu" oli vääntynyt niin muodottomaan asentoon että se pilkisti huulen raosta ulos kun vain normaalisti hymyilin.
Nyt noin 9kk kulmahampaani asentoa on nyt yritetty korjata.
Yhdeksän. Kuukautta.
Tämän ajanjakson aikana olen päässyt todistamaan lukuisia lupauksia siitä, kuinka 'seuraavalla kerralla kulmahammas saadaan taas ruotuun'. Edistystä on tapahtunut ehkä 0.5%. Onko se oikeasti muka niin vaikeaa saada yksi kulmahammas takaisin paikoilleen (varsinkin kun se oli niin helppo sieltä pois vääntää)? Vai johtuuko tämä vaan hammaslääkärini ammattitaidottomuudesta?
Ilmeisestikin en todellakaan ole lopputulokseen tyytyväinen. Sain tarpeekseni mokomasta pelleilystä ja käskin ottaa raudat pois. Nyt antavat minulle huomenna kiskot, joita ilman hampaani kuulemma vääntyvät takaisin paikoilleen.
Lopullinen kysymykseni siis onkin:
HALUAN, että hampaani vääntyvät takaisin paikoilleen. EN HALUA pitää kiskoja. Tulevatko hampaani näyttämään tulevaisuudessa vielä kamalammilta, jos jätän kiskot pois, vai saanko vanhan, ihanan hymyni takaisin?
Hei!
Keskustelemme tällä palstalla raskauteen, synnytykseen, lastenhoitoon, ehkäisyyn ja perhesuunnitteluun liittyvistä kysymyksistä. Muissa asioissa voit olla yhteydessä esim. omaan terveysasemaasi tai sinua hoitaneeseen lääkäriin.