Digikameroista tietäviä paikalla?
Ostin digikameran yhdeltä kirpparipalstalla ja sen piti olla priimakunnossa, mutta eipä taida olla.
Siinä välkkyy melkein koko ajan punainen valo, kun sen pitäisi olla vihreä. Virta ei pysy kauaa päällä.
Johtuukohan tuo siitä, että siinä pitäisi olla omat, ladattavat patterit ja kokeilin tavallisilla pattereilla? Kyse on Kodak EasyShare kamerasta.
Kommentit (13)
ladattavat taasen 1,2v.
en tiä vaikuttaako vikaan. sonyn kamerat toimii molemmilla pattereilla
Nuo mitä kokeilin, on tavallisia sormiparistoja. Normaali voltti määrä. Tuossa manuaalissa ei ollut mitään mainintaa noista pattereiden voltti määristä, ainoastaan, että ne pitää olla Kodakin omat patterit.
Tai sitten ostat jostakin tarvikekaupasta ladattavat 1,5 voltin akkuparistot.
Eli pitäisi toimia ihan normaalisti sormiparistoilla, jos niissä vaan on tarpeeksi virtaa.
Kameran näyttöhän nielee aika paljon virtaa.
se on just toisinpäin. Ja enpä muuten usko että pitää olla kodakin omat akut. Eiköhän siihen käy kaikki AA-koon akut, jotka ovat oikeata jännitettä eli 1,2V. Luonnollisestihan valmistaja yrittää saada omia tuotteitaan lisää kaupaksi. (Kodak muuten aika helisemässä digikameroiden vallattua markkinat ja yrittää epätoivoisesti pysyä mukana valmistamalla olemattomalla kokemuksella huonoja digikameroita)
Vierailija:
1.2 voltin " sormikoko" akku vastaa 1.5voltin sormipatteriaEli pitäisi toimia ihan normaalisti sormiparistoilla, jos niissä vaan on tarpeeksi virtaa.
Kameran näyttöhän nielee aika paljon virtaa.
Kun pitäisi olla 1,5 " sormikoko" akkua vastaava sormipatteri.
Mulla oli itsellä ihan sama ongelma, ei voltit riittäneet sormipattereissa.
Jos ostat kameraasi uudet akkuparistot, katso että mAh-määrä on riittävä. Liian pienellä kapasiteetilla varustetut akut ei oikein toimi kamera käytössä, jossa akulta vaaditaan kapasiteettia.
Jos se kamera ei toimi uusilla paristoilla(kunnon alkaaleilla) kunnolla, lienee turhaa ostaa akkuja.
vähintään noin 2000mAh akut, esim. Biltemassa RH6/AA 1,2V 2100mAh maksaa 4.90eur/2kpl
Jotkut merkkiakut(Panasonic yms.) ovat sitten reilustikin kalliimpia, riippuen ihan mistä ostaa.
Kokeilitko kameraa kunnollisilla uusilla paristoilla?
mAh(milliampeeritunnit)-määrä kertoo akun virran/kestävyyden määrästä, liian " pienissä" ei riitä virtaa kovin pitkäksi aikaa vaativassa kamerakäytössä.
tietenkin suuremman kapasiteetin omaavan akun täyteen lataaminen kestää kauemmin kuin pienemmän.
HobbyHallissa on myytävänä Kodakin neljän AA-koon akun + laturin pakkaus hintaan 19.90eur.
Nettisivuilla vaan ei kerrota akkujen mAh:ja.
Kokeilin ensin telkkarin kaukosäätimen pattereilla, jotka tietenkin olivat melkein lopussa. Löysin sitten kokonaan avaamattoman patteripaketin miehen kätköistä ja johan alkoi lyyti kirjoittaa :)
Kiitos teille avusta.
Onko niissä molemmissa (sinun käyttämissäsi ja alkuperäisissä) sama volttimäärä?