Siis eikö kaikki muka säilytä avattua kahvipurkkia jääkaapissa? Sehän on ihan luonnollista säilyttää siellä.
Luulin että useimmat tekee näin. Jos sinä et tee näin niin miksi et?
Kommentit (12)
Voi ei! Siis tekevätkö jotkut ihmiset toisin kuin sinä? Enpä olisi uskonut.
Kahvipurkilla ei ole mitään "luonnollista" sijoituspaikkaa. Se voi olla vaikka roskakaapissa, jos niin halutaan.
Useimmat ihmiset toki säilyttävät purkkia niin, että sen käyttö on helppoa.
Meilläkin paketti menee niin nopeasti, ettei ehdi härskiintyä. Äitini sen sijaan säilyttää kahvin jääkaapissa, koska on yksinasuva, eikä kahvi kulu niin nopesti.
Aikaisemmin säilytin jääkaapissa, kun sama paketti kesti yli kuukauden. En enää, kun yksi paketti kestää alle viikon. Ei ehdi härskiintyä.
No ei kaikki säilytä sitä jääkaapissa.Osa säilyttää kaapissa,osa hyllyssä, osa pöydällä ja osa vaikkapa pakastimessa.
Että mä ärsyynnyn ihmisistä jotka kuvittelevat että kaikkien kuuluu tehdä kuten he tekevät ja sitten ihmettelevät kun kaikki eivät teekään.
Voi muuttaa makua. Samoin jos banaaneita säilyttää jääkapissa niiden maku laimenee.
Juu en todellakaan. Kiva alkaa lämmittelemään papuja huoneenlämpöisiksi aina ennen keittämistä että saa kunnolla aromit irti eikä vesi jäähdy liikaa.
Joo no miksei, jos ei haittaa, että kahvi maistuu samalle kuin sen säilytysaikana jääkaapissa vierailleet ruoantähteetkin...
Tietty vielä jotain x-tran laatukahvia, jota varjellaan noin huolella.
Kahvia ei saa säilyttää jääkaapissa. Joko huoneenlämmössä tai pakkasessa, jos kuluu hitaasti.
Off topic, mutta tuli tästä keskustelusta mieleen että voisiko/kannattaako kahvia pakastaa jos sitä juo tosi harvoin? Onko joku kokeillut? En ole ennen ajatellut asiaa, olen vain lahjoittanut avatun paketin pois ennen kuin on mennyt pilalle.
En ole edes tajunnut, että se pitäisi olla jääkaapissa... Vanhempani säilyttivät kahvin aina kuivakaapissa ja oletin sen kuuluvan sinne, joten näin tein automaattisesti itsekin kun muutin omilleni. En edes kehtaa kertoa, kuinka kauan yksi paketti on pisimmillään ollut siellä kaapissa mutta ei kukaan ole sitä makua toisaalta huonoksikaan kommentoinut enkä ite ole huomannut eroa :D Kauanko se säilyy, pitäisikö siirtää jääkaappiin jos ei mene parissa viikossa?
Minäkin säilytin aina kahvin kuivakaapissa kun vanhempanikin tekivät niin. Ajattelin, että niin se kuuluu pitää. Sitten kemisti exäni sanoi, että se pitää rasvan takia säilyttää jääkaapissa ja siitä lähtien säilytin kahvia jääkaapissa. No nyt taas oli joku juttu aiheesta ja ilmeisesti oikea säilytystapa on huoneenlämmössä, viileässä, kuivassa paikassa. Mutta voisin kuvitella, että jos pidempään auki niin jääkaapissa tiiviisti suljetussa rasiassa olisi parempi. Omassa pussissa kuitenkin, aromit säilyy siinä paremmin kuin jos kaataa irtonaisena jauhetun kahvin johonkin purkkiin. Nykyään kahvipaketti menee niin nopeesti, että käytännössä ei varmaan väliä. Ainoa millä voisin kuvitella on väliä niin tuo tiivis säilytysrasia, oli sitten kuiva- tai jääkaapissa.
Paketti menee alle viikossa joten ei ehdi härskiintyä.