KARPPAAJAT! mitä on " oikea" ruisleipä? Haluaisin aloittaa karppauksen, mutta en löydä
esim viikko ruokalistaa mistään. Ja paljonko on kohtuullisesti hiilareita päivässä, siis konkreettisesti mitä se on???
Kommentit (48)
Esim. Suomen suosituin leipä, Vaasan ruispalat, sisältää ruisjauhoa vain 36 %.
Esim. Antellin jälkiuuniviipaleissa on ruisjauhoa 81 % ja lisäksi niissä ei ole käytetty hiivaa ollenkaan.
Vielä jos käyttäis täysjyväruisjauhoja, niin ois suorastaan taivaan lahja tuollanen leipä!
ja kyllä en rasvoja laskeskele. Paino putoaa kilosta kahteen joka viikko.
Täysjyvävilja on siis se, millä on väliä, ihan sama, onko se ruista vai vehnää. Täysjyvävilja nostaa verensokeria hitaammin kuin puhdistettu vilja, ja sen takia se pitää nälkää paremmin.
Voista ja kermasta:
Kyllä, niitä käytetään. Luulenpa, että jos esim. parsakaalinnuppujen päälle laittaa vähän voisulaa, niin annoksessa on silti vähemmän kaloreita kuin perunassa. Eikä se pointti oikeastaan ole niissä kaloreissa, vaan siinä, että syö sellaista ruokaa, jolla lähtee nälkä ja jolla se nälkä myös pysyy pidemmän aikaa poissa.
pääsääntöisesti kiinnittää myös ruuan kokonaisvaltaiseen terveyteen huomiota, eli siis ei sitä rasvaa revitä esim. meetvurstista, vaan oliiviöljystä salaattiannoksen päällä. Itse ainakin olen karppauksen myötä myös puhdistanut ruokavaliosta kaikki keinomakeat ja lisäaineet. Aika harva " normaali" ihminen oikeesti syö näin terveellisesti, ja se on täysi fakta.
Tervetuloa mukaan!
t. ala/hyväkarppi
Mun kokonaiskolesteroli ennen karppausta 6.4 ja vuosi karppauksen aloittamisen jälkeen 4.2. Eli parempaan suuntaan ja PALJON!! Luonnollisissa kovissa rasvoissa ei ole mitään pahaa, niissä teollisesti kovetetuissa kasvirasvoissa se kolesteroliyhteys piilee.
Mulla on tässä rapsiöljy pullo jolla
paistan esim. munakkaan tai lihaa...
Tässä tuoteseloste:
Energiaa 900kcal
proteiinia 0
hiilihyd. 0
rasvaa 100g josta
tyydyttyneitä rasvahappoja 8g
kertatyydyttymättömiä 62g
monityydyttymättömiä 30g
kolesterolia 0mg
Voinko siis käyttää tätä ruoanlaitossa?
(teflon).
Vanha pannu oli niin järkyttävässä kunnossa ettei
siinä tosiaankaan voinut paistaa yhtään mitään
ilman öljyä...
No huomenna täytyy paistaa ilman rasvaa...
T:20
Eläinrasva on pahempaa kuin kasvisrasva! Kasvisrasva on kasvisrasvaa vaikka pannulla paistaa ja eläinrasva on silti haitallista, kiskot sitä sitten kermassa tai missä vaan!!
Naurettavaa ettei karppaajat onnistu saamaan päähänsä että raffinoitu tuote, siis viljasta kuoritaan mahdollisiman monta kerrosta pois jollonka jäljelle jää enää vaalea mössö.
Kuidut pitää nälkää poissa. Mää en käsitä miksei voisi syödä VAAN TERVEELLISESTI siis tummaa viljaa, perunaa, kasviksia, lihaa -kaikkea järkevästi! Mutta ei ihmiset tajua sitä.. Ollaan jollain käsittämättömällä eläinrasvadieetillä eikä ajatella enää aivoilla!
Ihminen tarvitsee rasvoja. Mutta eläinrasva on huonompaa kuin kasvisrasva. Mutta sitä nää jokkut nyt ei sitten suostu ymmärtämään..
Ja viljatuotteista syödään just niitä runsaskuituisia, niinkuin sinäkin. Toiset enemmän, toiset vähemmän.
Kovetetut kasvirasvat ovat paljon haitallisempia kuin eläinrasvat!
Pohjois-Karja-projekti oli ihan humpuukia, koska SVT-kuolleisuus oli laskusuunnassa jo ennen projetkin aloitusta, ja se kuolleisuus laski myös muualla Suomessa (ei siis pelkästään P-K:ssa, jossa rasva" valistusta" annettiin).
Ei mitään. Mää ajattelen aivoillani. Mitä susta verisuonille kuuluu jos hukuttaa ne voihin?
Margariinia käytetään meillä vaan leivontaan. Mutta karppaajat tunkee rasvaa joka hemmetin paikkaan. Ihmettelinkin jonkun teflonpannupointtia: jos on tärkeetä maksimoida rasvan käyttö niin eikö teflonpannu ole sillon se iso vihollinen??
Katteltiin et rasvattomas maidos on 4 prossaa hiilareita
Vaasan ruispaloissa on 41 prossaa hiilareita
Suklaassa 70..
23
Oliiviöljyä ja rypsäriä, voita vain mausteeksi.
Vaasan " ruis" palat eivät ole kovin kummoisia täysjyvätuotteita...
Vierailija:
Margariinia käytetään meillä vaan leivontaan. Mutta karppaajat tunkee rasvaa joka hemmetin paikkaan. Ihmettelinkin jonkun teflonpannupointtia: jos on tärkeetä maksimoida rasvan käyttö niin eikö teflonpannu ole sillon se iso vihollinen??23
Niin, no mä en käytä rasvaa edes sitä vähää mitä sä!! En leivo, joten en käytä margariinia/voita. En juurikaan tee ruokaa paistinpannulla, vaan uunissa, joten silloinkaan en lisää rasvaa. Se rasva, jota minä syön, tulee mahdollisimman luonnonmukaisista elintarvikkeista. Missä tässä on sitä rasvan tunkemista??
Karppi, jolla kolesterolit siis karppauksen myötä kohdallaan.
Eikö siinä oo jo ihan tarpeeks?
Mää syön just niinkun on terveellistä: Kasviksia paljon ja aina, vähintään puolikiloo päivässä. Lihaa, pottuja, tummaa viljaa, kasvisrasvaa ei elukkaista.
Mää syön vaihtelevasti, terveellisesti. Mää en näe mitään terveellistä siinä että kiskoo suonet täyteen munia ja pekonia!
En todellakaan ole teidän kanssa samalla ruokavaliolla. Lähinnä mun ruokavalioni on diabetikon ruokavalioo.
miten selität sen, että äidinmaidossa on tätä " huonoa" eläinrasvaa? Eikö luonto ole hoidellut niin, että äidinmaito on vauvalle parasta mahdollista ravintoa? Miten ihmeessä siinä sitten voi olla eläinrasvaa? No juu, me emme ole kasviksia, joten ei rinnoista voi kasvisrasvaa imeä. Mutta kylläpä pistetään vastasyntyneen vauvan suonet kovalle koetukselle, heh...
Ja miten selitätte sen, että inuiitit syövät melkeen pelkästään valaan lihaa ja -rasvaa? Miten ne voi olla niin terveitä, kuin ne on?
http://karppaus.info/ruoto/index.php?sivu=ateriamatriisi