Voiko AMK Rakennusarkkitehtuuriin päästä lukion lyhyellä matikalla?
Onko lyhyt matematiikka sellainen että se poissulkee amk:ssa rakennusarkkitehtuurikoulutuksen?
Btw, miksi näitä edes kutsutaan "koulutuksiksi"? Välillä tuntuu että asia pitäisi osata jo ennen opiskelun aloittamista..
Kommentit (9)
Helposti.
T. Rakennesuunnittelua opiskeleva amis
AMKseen pääsee amiksestakin ja suurin osa hakeneistahan tulee sieltä niin lukiolaisella on niihin nähden jo etulyönti asema vaikka ei olisi kuin minimi oppimäärä otettu. AMK on lukiolaiselle yleensä B vaihtoehto jos ei pääse oikeaan yliopistoon. Taso erot on kuin yöllä ja päivällä joten kannattaa harkita monta kertaa ennenkuin valitsee AMKn.
Lyhyt matematiikka on tarkoitettu älyllisesti vajavaisille vammaisille, joten hyvin vaikeaa voi olla.
Vierailija kirjoitti:
Lyhyt matematiikka on tarkoitettu älyllisesti vajavaisille vammaisille, joten hyvin vaikeaa voi olla.
Siellä taas joku päivänsäde ruudun takana kommentoimassa.:)
(Kyllä, kolahti.)
Pärjäät aivan mainiosti, todennäköisesti sulla on paremmat valmiudet opiskeluun kuin monella amiksesta tulevalla.
Voi. Amk:n pääsykokeista selvisi amiksen käynyt poikanikin hyvin pistein ja nimenomaan matikkaosuudesta. Kemiaa ei tehnyt ollenkaan, koska sitä ei amiksessa pahemmin ollut. Ihan peruskoulumatikkaa se pääsykoe on ja itsekin olen amk-insinööri mutta mulla on lukion pitkä matikka taustalla. Itse se matikka, siinä ei tullut juuri mitään uutta asiaa. Tietotekniikassa kuulemma on jotain haasteitakin, mutta ei muilla aloilla.
Uskoisin että voit päästä sinne. En osaa kyllä yhtään sanoa opintojen vaativuudesta.
Yliopistossakin pärjää arkkitehtiopiskelijana todella hyvin lyhyellä matikalla. Miksei siis myös amkissa.
Olet ihan oikeassa. Itsekin ihmettelin miksi AMK:ta kutsutaan koulutukseksi. Mutta joo lyhyt matikka riittänee