Miksi migreeni vaivaa yht'äkkiä koko ajan?
Tiedän mitä pitää tehdä välttääkseen migreeniä, mutta mulla on pari viikkoa särkenyt migreeni, päivittäin, välillä 2 krt päivässä. Tässä välissä oli viikon tauko, olin lääkärissä ja hän meinasi, että mulla on jo lääkemigreeni. No migreeni loppui siihen päivään kunnes se iski eilen aamulla todella pahana ennen kuin olin edes herännyt ja otin migreenipillerin. Tänä aamuna sama juttu ja otin Miranaxin, koska lääkäri sanoi etten saa käyttää usein varsinaisia migreenilääkkeitä. No eihän tuo Miranax vienyt migreeniä pois. Tai lievensi sitä tosi paljon, mutta silmän takaa särkee koko ajan enemmän ja enemmän ja varmasti kohta särkee niin paljon, että joudun ottamaan toisen lääkkeen.
Mitä ihmettä mä teen, että saan nämä loppumaan?
Varon kirkkaita valoja, syön säännöllisesti, nukun hyvin, liikun päivittäin, käyn hierojalla, venyttelen jne.
Alkaa menemään hermo tämän kanssa!
Kommentit (16)
En ole ajatellutkaan, että syksy voisi olla syypää. 😊
Täytyy yrittää kaivaa muistista onko migreeni ajoittunut syksyyn ennenkin.
Mulla on useana vuonna muutaman viikon migreeniputki vuodenaikojen vaihtuessa. Kun kevätaurinko alkaa pilkistellä talven jälkeen ja toinen pidempi putki jostain syystä syksyisin.
Itselläni kun näitä pidempiä kipujaksoja tulee, niin koitan olla niin paljon ilman lääkettä kuin vain pystyn, ihan kovimpaan kipuun on pakko ottaa lääke tietysti, jos en kykene ilman olemaan mitenkään. En tiedä kuinka järkevää tämä on, mutta pelkään juuri sitä lääkepäänsärkyä sen verran paljon, että sinnittelen. Ja toisaalta tiedän, etä nämä kestävät muutaman viikon ja sitten voi hyväss' lykyssä olla pitkä kivuton jakso.
Mutta ei se migreenikon elämä helppoa ole, kamala tauti kyllä, sitä ei vain moni ymmärrä valitettavasti. Tsemppiä migreenikoille, koitetaan kestää! :)
Lääkärisi on siinä mielessä oikeassa, että usein otettuna noi migreenilääkkeet sekä tavalliset käsikauppasärkylääkkeet lisäävät ns. särkylääkepäänsärkyä.
Estolääke voi olla toimivampi ratkaisu kuin kohtauslääkkeiden lähekkäin toistuva käyttö.
Anemia?
tarkistuta rautavarasto arvot ferritiini ja seerumin rauta, se hemoglobiini ei kerro mitään..
Verenpaine korkealla? Mulla katosi migreenit lähes kokonaan kun verenpaine saatiin hallintaan.
Mä syön migreenin estolääkettä. Annostusta nostettiin hetki sitten, mutta se ei vaikuttanut ja verenpaine meni niin alhaiseksi, että välillä silmissä pimeni, joten oli pakko palata entiseen lääkemäärään.
Sinnittelen nykyään migreenilääkkeiden otossa, koska parhaimpina päivinä olen joutunut ottamaan kaksi lääkettä eli nykyään otan lääkkeen vasta, kun mun on oikeasti pakko.
Aloin syömään rautaa sattumalta jo hieman aikasemmin ja nyt mulla on ollut kaksi migreenitöntä päivää! 😃
Toisaalta pariin päivään ei ole aurinkokaan paistanut. 🤔
Ap
Revontulia ollu paljon, kaikki taivaan ja maan päällä vaikuttaa, ikäkaudet myös. Mulla jopa liiat vitamiinit, paska tauti.
Luin eräässä tutkimuksessa, että kahvi, tupakka ja muut nikotiini ja kofeiini tuotteet aiheuttavat mirgeeniä, sekä myös liian vähäinen veden saanti. Oletko kokeillut tuollaista ruokavaliota? eli paljon vettä eikä yhtään nikotiinia tai kofeiinia
Kyse on migreenikohtausten sarjottaisesta esiintymisestä. Lääkäriin niin saat kierteen poikki. Asia on ikävä muttei vaarallinen.
Mites sun niska-hartia-osastovoi? Onko selkä jumissa?
Voi olla ihan mikä vaan, itse jos olisin ilman estolääkettä kärsisin migreenistä jatkuvasti, nyt "vain" 15 kohtausta/kk. Oletko syönyt noita migreenilääkkeitä liikaa tai tavallisia särkylääkkeitä liikaa? Lopeta heti niiden käyttö, vaikka migreeniä pukkais. Niistä nimittäin saa tuon lääkepäänsäryn aika helposti.
Mä kävin lääkärillä, ei ollut apua ja käyn 3-6 viikon välein hierojalla.
En juo kahvia enkä polta tupakkaa ja juon lähinnä vettä. Huomannut jo vuosia sitten, että jos en juo tarpeeksi, iskee päänsärky.
Mä en pysty olemaan ilman migreenilääkettä, kun se menee tietyn rajan yli. Silmän takaa särkee niin kuin joku poraisi sieltä ja painaisi samaanaikaan päältä ja tietty samalla myös koko päätä särkee. Tyynyn alla silmät kiinni liian valoisaa. Oksettaa, tärisen tuskan hikisenä ja palelen horkassa. Oksennus ei tule oikein koskaan eikä sekään auta kuin hetkeksi. En pysty silloin kunnolla edes seisomaan tai kävelemään. Lähinnä eka ajatus on, että haluan kuolla eli en pysty olemaan ilman lääkettä, kun migreeni menee pahaksi.
Ap
Kokeile mustaseljatuoremehua, josko auttaisi. Mulla auttoi.
Oletko varma ettei sinulla ole Hortonin neuralgiaa?
Ainoa, mitä edellisten lueteltujen lisäksi enää keksin, on sisäilma. Ei kai missään missä oleskelet ole hometta tai muuten vain huono ilma.
P*ska sairaus. Terveisiä toiselta kärsivältä täältä sängynpohjalta. Itselläni taisi stressi laukaista.
Syksy? Mulla pahenee migreeni syksyisin aina tilapäisesti.