Sillälailla - nyt poliisi vaatii sotilaita kadulle.
Viimekerrasta onkin aikaa. Ilmeisesti tarkoittavat syyskuuksi suunniteltuja terrori-iskuja. Alkaa poliisilta vitsikirja loppumaan. Fn-nillä autopommeja ja hyönteismyrkkyjä vastaan.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/146487-avautuminen-poliisista-pelkaan-p…
Kommentit (6)
Vain pari vuotta sitten poliisi oli yksi huonosti työllistävimmistä ammateista.Nyt jo on pulaa...
Minusta puolustusvoimat voisi muutenkin ottaa käyttöön jo rauhanaikana. Mikä muu instituutio Suomessa on voinut päivystää täydellä palkalla yli 70 vuotta, joka edellisestä keikasta on aikaa? Pv voisi lisätä näkyvää käytännön yhteistyötä poliisin, pelastuksen ja tullin ym. laitosten kanssa. Nythän varusmiehet harvakseltaan osallistuvat esim. kadonneiden maastoetsintään, mutta reservistä varmasti löytyy enempäänkin kapasiteettia
Eikö niitä rajoja voisi hieman tiukentaa? Ylitys mahdolliseksi vain passin kanssa. Kätevyys ei ole tämän kaiken arvoista.
Welcome soldiers