Ehdottakaa työpaikkoja jotka eivät vaadi koulutusta!
Olen siis kouluttautunut alalle, jossa töitä on vain vähän, mutta en halua siitä kuitenkaan luopua. Pyytäisin teiltä mielikuvituksen puutteessani ehdotuksia, mitä voisin tehdä siinä sivussa, jotta tekemistä riittäisi tarpeeksi. Kiitos jos jaksat ehdottaa jotain!
Kommentit (11)
Puhelinmyyjä, telemarkkinointi.
Noitahan tuolla on avoimissa työpaikoissa...eikä juuri muita
Laivalla hyttisiivooja. Pitää kyllä osata puhua ruotsia.
Kelan pääjohtaja. Keskustan jäsenkirja riittää.
Posti oli aikaisemmin sellainen paikka, jonne pääsi kuka vaan ilman mitään koulutusta. Jakeluun on nykyään helpompi päästä kuin lajitteluun - ainakin siitä päätellen miten usein näkee ilmoituksia avoimista paikoista.
Osa-aikatöissä olen itse ollut iltavahtimestarina, tuotesuojaajana ja myyjänä ilman mitään koulutusta. Kokopäivätöistä puutarhatöitä on suhteellisen helppo saada kesäksi, vaikka koulutus olisikin muulta alalta.
Toimittajaksi ei vaadita mitään muodollista koulutusta. Se on vapaa ammatti. Ala kirjoittaa lehtijuttuja, niistä maksetaan aika hyvin. Kaveri kirjoittaa paikalliseen sanomalehteen blogia ja saa siitä 400 euroa per kirjoitus vaikkei se ole kuin maksimissaan ehkä liuskan mittainen. Kaveri kirjoittaa myös muihin lehtiin ja tienaa sivutuloja ihan kivasti kotiäidin hommien ohessa. Mitään koulutusta hänellä ei ole mihinkään ammattiin eikä ole mitään ammattitutkintoa tehnyt mutta sanomisen lahja hänellä ilmeisesti kuitenkin on. Hän oli päässyt lehteen kirjoittajaksi yksinkertaisesti vain menemällä esittäytymään päätoimittajalle ja siitä se oli sitten lähtenyt.
Vierailija kirjoitti:
Kelan pääjohtaja. Keskustan jäsenkirja riittää.
Kelan pääjohtajalla vaaditaan ylempää korkeakoulututkintoa. Eli pelkkä jäsenkirja ei riitä.
Kaikkeen tuntuu tarviivan nykyään koulutuksen. tarkoittaen siis etä työnataja sitä tarvii lähinnä speksien takia. Mutta tässä muutama joita ainakin periaatteessa voisi tehdä ilmankin jos joku huolii
-tarjoilija
-myyjä
-mainosten jakaminen
-siivoaminen (tosin näilläkin alkaa olla jo kovat vaatimukset)
Suomen hallitus. Voi olla ihan millainen vaan puupää tahansa ja se jopa parantaa mahdollisuuksiasi päästä sinne istumaan.
Mode