Normaali ja järkevä ihminen tekee lapset yli 25-vuotiaana. Kuten kuuluukin.
Ei parikymppisenä kakarana, jonka suurin kiinnostuksen kohde on yökerhoissa ja baareissa notkuminen. Kenelläkään 20-vuotiaalla ei todellakaan ole kypsyyttä olla hyvä äiti. Kyseessä on kuitenkin holtiton nuori tyttö joka ei ymmärrä elämästä vielä mitään.
Kommentit (11)
Vieläkö se jaksaa... lääkkeet lopussa???
Ja onneksi en ole järkevä jos se tarkoittaa ap:n kaltaista
Mä olen ollut kolme kuukautta yli tuon 25. Riittääkö se siihen, että voin määritellä itseni normaaliksi ja järkeväksi?
Eikä kaikki oo vielä myöhemminkään valmiita äidiksi. Itellä hormoonit hyrräs 26-vuotiaana, 27v:na synnytin ja vauvavuoden jälkeen olo on vahvistunut siihen suuntaan, ettei musta olisi ollut vielä äidiksi. Tässä nyt kuitenkin yritetään selviytyä. Saatana. Pitäkää te muut kipsa kiinni, ettei käy niinku mulle.
Mistähän näiden aloittajan ja hänen kaltaistensa naisviha kumpuaa?
Näissähän "kritisoidaan" (haukutaan) AINA vain ja ainoastaan äitejä eli naisia, isyys ei kiinnosta ketään.
Antaisitteko naisten tehdä itse omat valinnat OMAA elämäänsä koskien ja lopettaa jatkuvan naisen elämän kyttäämisen, normittamisen, syyllistämisen ja kontrolloinnin!
Menkää vaikka terapiaan opettelemaan vihan kanavointia muuhun kuin naissukupuoleen, jos ette itse osaa ongelmallenne tehdä mitään.
Tsemppiä täältä kaikille niille rohkeille naisille jotka uskaltavat tehdä omat valinnat ja kapinoida nykyisiä naiselämän normeja vastaan!
Kautta aikojen on naisten elämää haluttu ulkopuolelta määrittää kuinka naisen tulisi elämänsä elää, joten iso peukku kaikille niille, jotka uskaltavat toimia vastoin normeja.
Itse olen 21v. Äiti ja täysin hyvä äiti lapselleni. Vauva on nyt 5kk, enkä ole notkunut baareissa ym. Omia menoja olleet vain juoksulenkillä käynnit, kun vauvan syöttöväli on vielä melko tiheä. Vauvan tarpeisiin olen vastannut oikein hyvin ja antanut läheisyyttä ja hoivaa. En hoida vauvaani huonommin kuin että olisin 25-30v. Voitkin perustella minulle seuraavaksi miksi olisin huonompi äiti.
Miksi kuuluisi tehdä yli 25-vuotiaana? Itse en aio tehdä ollenkaan ja koen kyllä olevani ihan normaali. Toki mieli voi vielä muuttua, olen nyt 32.
Äidilläni taas oli 25-vuotiaana jo kolmas (minä) tulossa ja koen kyllä että hänkin on ihan normaali. Vanhimman veljeni sai jo kun oli juuri täyttänyt 18. En usko että äitini on koskaan edes käynyt yökerhossa nuorena, kyllä hän oli kotona ja hoiti meitä lapsia samoin kuin isänikin. Nyt ollaan kaikki aikuisia ja heillä on aikaa ja ennenkaikea varaa matkustella ja harrastaa eivätkä ole vielä liian vanhojakaan.
Ja kukako sen määrää? Sinäkö? Minun äitini oli pari kuukautta päälle 20, kun synnyin, ja ihan hyvä veronmaksaja minustakin kehkeytyi!
Se, että sinä olit aivoton kana nuorena, ei tarkoita, että kaikki muutkin ovat.