Miten vanhemmat yleensä reagoi, kun oma lapsi eroaa?
Kertokaa kokemuksia. Ottivatko raskaammin kuin mitä sinä itse? Oliko kertominen vaikeaa? Vai todenneet vain että "kyllä se siitä, elämä jatkuu"
Kommentit (10)
Olivat vain tyytyväisiä kun kerroin erosta, pitivät exääni päämäärättömänä haahuilijana. :D Oli kiva saada tietää tuo.
Vierailija kirjoitti:
Olivat vain tyytyväisiä kun kerroin erosta, pitivät exääni päämäärättömänä haahuilijana. :D Oli kiva saada tietää tuo.
Täällä sama. Olivat hyvillään kun "pääsin kusipäästä eroon". Eivät olleet koko seurustelu ja avioaikanani siitä kuitenkaan koskaan sanoneet. Kun kysyin miksi, niin sanoivat että kunnioittavat sen verran rakasta lastaan että hyväksyivät asian pakolla ja thats it.
Mulle suuttuivat ja raivosivat että pilaan heidän koko joulun itkemiselläni. Noin vuoden teinisuhde joka päättyi pari päivää ennen joulua.
Mun äidinisä oli todennut isälleni " Kun ajat ohi, älä aja ohi".
Raskainta on se että eroa läpikäydessä joutuu vielä tukemaan vanhempiaan kun ottavat sen niin suurena kriisinä.
No olen eronnut vain kerran, 21-vuotiaana kolmen vuoden suhteesta. Äidin reaktio oli "hyvä vain, kannattaa elää nuoruus nyt ja opetella olemaan itsenäinen, kerkeät sitoutua vakavasti myöhemminkin". Nyt olen 26, enkä ole vielä(kään) sitoutunut uudelleen, ehkä sitten vanhempana :D Jälkikäteen ajateltuna äiti oli ihan oikeassa.
Omaa lasta tuetaan ja hänen valintaansa yritetään ymmärtää, vaikka ratkaisu ei olisikaan itselle mieluinen. Lapsen exää ei haukuta, varsinkaan jos pariskunnalla on lapsia.
Eroamiseen johtaa niin moni syy, joista ei vanhemmille puhuta ja joista vanhempien ei tarvitsekaan tietää.
Äitini sanoi ekaks että ei se nyt pettäminen mitään ja sitten ku kuiteskin erosin niin " ei ihmekään kun mies jätti kun olet tuollainen". Vaikka minä sen pettävän ketkun jätin. Ja olisi halunnut olla yhteydessä exään, sanoi että ei hän siitä eronnut vaikka minä erosinkin. Sanoin että menee vaikka naimisiin sen pask*n kanssa, enkä ole enää yhtään yhteydessä äitiini.
Erostani on vuosi ja luultavasti vanhempani eivät ole vielä kunnolla edes ymmärtäneet, että se on todellakin tosiasia. En ole jaksanut kannatella heidän tunteitaan ja asian prosessointiaan, kun itsellekin on tehnyt tiukkaa päästä elämässä eteenpäin.