Miksi naiset aina arvioivat itseään "palasina"?
Miehistä puhuttaessa todetaan monesti, ettei yksi juttu (esim. isompi vatsa tai kapeammat hartiat) haittaa mitään, kunhan KOKONAISUUS on kunnossa. Ja näinhän sen kuuluu ollakin, ja tottahan se on. Moni nainen ei edes osaa nimetä yhtä yksittäistä ulkoista seikkaa, joka olisi heti dealbreaker miehen kanssa (ellei sitten tyyliin aivan sairaalloinen ylipaino). Kokonaisuus on tärkein.
Mutta kun naiset puhuvat itsestään, he eivät ole kokonaisuus, vaan kasa osia, joissa on vikoja. Täälläkin on aloituksia aina jostain yksittäisestä viasta, joka "pilaa" koko naisen: liian iso kengän koko, liian iso nenä, liian paksut pohkeet, kamalia raskausarpia, tummat silmänaluset.... Naiset ajattelevat monesti sellaisia "ongelmakohtia" itsestään, mitä kukaan mies ei edes tajuaisi ajatella.
Tokihan myös media opettaa tätä naisten "palasina" arvostelua meille: päivittäin uutisia jostain tyrmäävän kauniista julkkisnaisesta, jolla onkin (herranjestas!) VANHAN NÄKÖISET KÄDET tai SELLULIITTIA REISISSÄ. Ja kuvien kanssa zoomaus siihen ongelmakohtaan. Siihen päälle sitten vinkkejä ja mainoksia, miten hoitaa tai piilottaa tällaiset kamalat virheet omasta kropasta.
Millähän me naiset opittaisiin, että mekin ollaan kokonaisuus, jota yhden ruumiinosan yksityiskohdat eivät pilaa?
up