Raisiossa asuva kaverini antaa ymmärtää että asuukin Naantalissa
Onko noilla nyt niin iso ero että pitää huijata?
Kommentit (19)
Naantalin imago on erittäin hyvä, mutta Raisio kuuluu samaan sarjaan kuin Korso ja Kerava. Nämä ovat tietenkin puhtaasti mielikuvajuttuja.
Miten antaa ymmärtää? t. raisiolainen joka muualla puhuu olevansa Turusta kun eipä kait muualla Raisiota tiedetä :D
Myös minun ystävän postiosoite on Naantali, mutta jotenkin on kuitenkin siinä Raision kupeessa.
Onkohan meillä yhteinen kaveri? Laittaa faceen "kotimaisemia" jotka ovat Naantalista. Nytkin kirjoitti jotain tyyliin "Putin tuli meidän kylälle". Asuu kyllä ihan selkeästi Raision puolella.
Jos hän asuu Naantalin ja Raision välimaastossa?
Minusta Naantali on kauniimpi ja viihtyisämpi kuin Raisio, toki Raisiossa on myös kivoja asuinalueita.
Joo, onhan Naantali nyt ihan eri kuin Raisio, asuntojen hintatasokin ihan toinen. Raisio on ruma teollisuuskaupunki, Naantali idyllinen merenrantakaupunki ja turistien lomakohde.
Vierailija kirjoitti:
t. raisiolainen joka muualla puhuu olevansa Turusta kun eipä kait muualla Raisiota tiedetä :D
Ai saakeli, että mua ärsyttää tällaiset vääristelyt!! Kyllä se Raisio kuule tiedetään. Yksikin ulkomaalainen kaveri sanoi olevansa kotoisin maansa pääkaupungista ja siinä sitten kun enemmän juteltiin, kävi ilmi, että kyseessä olikin ihan jokin muu kaupunki noin 100 kilometrin päässä. Toinen kaveri kertoi tuttavansa asuvan Turussa ja siinäkin ilmeni, että se asuinpaikka oli oikeasti Huittinen! Mitä järkeä!?
En tiedä, olenko sitten keskivertoa kotiseuturakkaampi ihminen, mutta itselle ei tulisi mieleenkään väittää olevansa jostain muualta kotoisin kuin siitä pikkukaupungista, josta oikeasti olen. Ja jos joku ei sen sijaintia tunne, niin äkkiäkös sen sanoo olevan niin ja niin monta kilometriä lähimmästä isosta kaupungista.
Kyllä minäkin sanon usein olevani Turusta tai Turun suunnalta, vaikka olenkin oikeasti Kaarinasta. Eivät ihmiset täällä tiedä Kaarinasta mitään mutta Turun he tietävät.
Raisiossa ei ole merta, ne on vuokranneet sitä & rantaa meiltä.
MUTTA Raisio on parempi työnantaja.
Vierailija kirjoitti:
Miten antaa ymmärtää? t. raisiolainen joka muualla puhuu olevansa Turusta kun eipä kait muualla Raisiota tiedetä :D
Eikä Raision tehtaita?
Eikä Inkistä, Sigiä? Killiä ja Nallia? Myllyn kauppakeskus on varmaan muualla?
Vierailija kirjoitti:
Kyllä minäkin sanon usein olevani Turusta tai Turun suunnalta, vaikka olenkin oikeasti Kaarinasta. Eivät ihmiset täällä tiedä Kaarinasta mitään mutta Turun he tietävät.
Tom of Finland oli Kaarinasta, ja sillä sopii jo kehua.
Meilläkin muut puhuu mun olevan Turusta kun olen Maskusta ja veli taas puolestaan on Tampereelta vaikka asuu Ylöjärvellä. Mutta ap sanoi jo postinron olevan Naantaliin, silloin ei turhia selitellä.
Vierailija kirjoitti:
Eikä Inkistä, Sigiä? Killiä ja Nallia? Myllyn kauppakeskus on varmaan muualla?
Heikki Hilander ja Joel Hallikainen.
Naantalissa ei ole mitään muuta kuin kauniita maisemia kesäisin. Pelkkä kesäkaupunki. Raisiosta pääsee sentään nopeammin Turkuun. Raision keskusta on ruma, mutta Raisiossakin on kauniita luonnonläheisiä alueita.
Kusetusta en ymmärrä.
Tällaiset terveiset Kaarinasta.
Raisio kuuluu Naantaliin!! Ihan niin kuin esim Rymättylä.
No ei ole