Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvan jäykistely ja kakkaaminen

Vierailija
30.06.2016 |

Vauvan kun ottaa kehtoasentoon syliin hän alkaa raivota ja samaan aikaan jäykistellä(ei joka kerrta, mutta usein). Tätä on nyt ollut pari päivää. Onko tämä ns kokovartalo kiukku vai jotain vakavaa? Ei jäykistele muulloin.mahavaivoja on ollut, voiko johtua niistä?

Toinen kysymys on se että miksi vauva on alkannut kakkaamaan max4 kertaa joka päivä? Ennen vauva kakkasi n. Joka toinen tai kolmas päivä. Vauva on täysimetyksellä. Kakka on vihertävän keltaista ja normaali koostumus
Vauva on 2.5kk ikäinen

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
06.07.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

voi olla, että asento ei ole vauvalle mieluinen ja siksi hän alkaa jäykistelemään. Hän voi yrittää kertoa tällä, että asento on epämukava. Voit pitää vauvaa olkaasi vasten tai istuvassa asennossa sylissä, jos hän pitää näistä enemmän.

Vauvojen kakkaaminen saattaa vaihdella iän ja ravinnon mukaan. Kerran viikossa tai useamman kerran päivässä ovat molemmat ihan normaaleja kakkaamisvälejä pienelle vauvalle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kahdeksan