Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mainokset suututtaa

Vierailija
21.06.2016 |

Tämä voi olla raskauden tuomaa ragea tai sitten pinna on lopullisesti katkeamassa tähän mainosten ylitarjontaan. Ei edes nettisivuja enää voi avata etteikö sieltä tupsahda ruutuun viismetriä pitkä mainos. Ja varsinkin kun on juuri lukemassa jotain pitkää tekstiä ja sitte sen mainoksen takia joutuu ettimään että mihinkäs kohtaan sitä taas jäikään..

Televisio on varmasti jokaisen kotona lusivan ykkössirkushuvi mutta juuri kun on syventynyt hyvään sarjaan tai elokuvaan niin mainoskatko tärvelee tämänkin nautinnon myymällä muka nokkelilla ideoilla millon mitäki aina muka parempaa ja halvempaa ku kilpailijat. Kokeillu montaa "superhienoa" tuotetta ja yksi syy lisää vihata mainoksia ja niiden korvamadoksi jääviä laulurallatuksia. Viisi minuuttia ohjelmaa ja 10min mainoksia ja jopa kolme lyhyempää katkoa mahtuu puolentunnin ohjelmaan kevyesti. Samat vitun momondot ja pesuaine- ja hammasharjamainokset rallatuksineen aivopesee miljoonia suomalaisia päitä joka päivä. Ja sitten kun mainoskatko alkaa ja tuntuu jo siltä että tekisi mieli heittää töllö ikkunasta helvettiin on aika sulkea se ja mennä esim. You tubesta etsimään muita sirkushuveja.

Kun istahtaa koneelle ja tubeen kirjottaa hakuun videoita ja alkaa kattomaan niin kauhukseen huomaa että ruudulla alkaakin hulppeanhauskan kissavideon sijaan pyöriä joku perkeleen automainos tai muu ja piinaavan 5 sekuntisen jälkeen voit ohittaa sen. Tosin itselläni mainoksen tuoma ärsytys nielaisee kissavideosta nautintoa jonkin verran mutta en ole vielä konetta heittäny parvekkeelta alas...

Kuinka pitkälle tätä jatketaan lisäämällä kokoajan lisää mainosten tsunamia ovista ja ikkunoista? Jotain rajaa mielestäni koska itselläni ainakin mielenosoitusmieli mainoksia vastaan vain jättää ne paskamainosten tuotteet sinne kaupanhyllylle. En piruuttanikaan osta, perkele!

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi on koneella ja puhelimessa adblock. Tätä palstaa kestä kukaa mainoksilla! Tv:n mainoskatkoilla räplään joko puhelinta tms.

Vierailija
2/10 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rouva on hyvä ja asentaa adblockin koneelle ja ostaa sarjansa vaikka dvd-bokseina tai netin stream-palveluista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voin sanoa, että altistun tosi vähän mainoksille! En omista telkkaria, sarjoja katson Netflixistä, Areenasta ja HBO Nordicista. Koneella adblock käytössä. Lähinnä kuulen joskus radiomainoksia.

Vierailija
4/10 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Adblock on aika hyvä mainostentorjuja, mutta valitettavasti sitä ei vieläkään saa Edgelle. Jos käytät esim. Firefoxia, lataa ilmainen Adblock.

Vierailija
5/10 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Telkkarimainoksiin auttaa mykistysnappi eli mute.

Vierailija
6/10 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo adblock on pelastanu kyllä varmasti monia kuin myös minut ku alko nakertaa. Radio tosiaan ainoa jossa ihan hauskojaki mainosjuttuja. Dvd:tä hyllyt täynnä eikä aina ole varaa ostaa lisää uusia, harmi sinänsä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita nettiselaimellesi AdBlock ja AdBlock Plus, se löytyy varmaan joka selaimelle. Se on helppo asentaa, jopa minä sen osasin asentaa ja siitä löytyy suomenkielinen versio. Googleen Adblock ja selaimesi, esim. Adblock Chrome. En ole nettiä käyttänyt moneen vuoteen ilman tuota, monilla sivuilla näkyy vain isot valkoiset läntit siellä missä olisi mainoksia, myöskään YouTubessa ei ole mainoksia näkynyt. Televisiota en paljoa voi katsoa, koska mainokset raivostuttavat minua niin paljon.

Vierailija
8/10 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Terveisin ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lataa selaimeesi uBlock Origin.

Vierailija
10/10 |
21.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, adblockin ansiosta mulla on vielä ehjä tietokone. Lähinnä hain sitä äärifiilistä mitä se pahimmillaan on. Kiduttavaahan se on mielikuvituksenakin.. -ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi kolme