Miten saada toinen mies mielestään?
Mulla on aina riittänyt mies toisensa perään, mutta nyt tilanne on se, että olen ollut avomieheni kanssa (lasteni isän kanssa) monta vuotta ja rakastan häntä todella paljon. Kuitenkin tapasin baarissa kuukaus sitten miehen, jota en vaan saa mielestäni, vaikken edes tiedä sen nimeä. Olen alkanut epäilemään, onko avomieheni minulle sittenkään se oikea, vaikka siltä hänkin tuntuu. Tää toinen tapaus on vaan jotenkin niin outo. Mä olen normaalisti todella sulkeutunut, enkä edes avomiehelleni puhu monista asioista, mutta tälle baarituttavuudelle avauduin kaikesta maan ja taivaan välillä. Kerroin jopa yli 10 vuoden takaisesta raiskauksesta, josta en ole KOSKAAN puhunut yhdellekään. Ja muistan kuinka se mies hymyili mulle niin, että tunsin ettei ole hätää. Ja kun kerroin huonosta itsetunnostani lasten saannin jälkeen yms se mies sanoi "voi kun sä näkisit itses muiden silmin, mun silmin". Muistan sen kuinka se mies otti mut kainaloon kun itkin ja kuinka se kevyesti silitti mun alaselkääni hetken. Musta tuntu, että se tunsi mut paremmin kun kukaan koskaan, vaikka vasta tavattiin.
Ensin en baarissa ollut huomannut koko miestä, mutta samasta porukasta se sitten yhtäkkiä tuli juttelemaan mulle ja se juttelu veti heti mukaansa niin, että unohdin kaiken muun. Me siirryttiin samantien hiljasempaan paikkaan puhumaan, eikä huomattu enää muita porukasta. Kun lopulta yhteiseltä kotiin kävelymatkalta käännyttiin omiin koteihimme, hän avovaimonsa ja minä avomieheni luokse oli sellainen outo hetki. Me seisottiin ihan lähekkäin, enkä mä osannut liikkua siitä mihinkään. Tunsin sen hengityksen poskellani ja tiedostin sen hetken jotenkin todella tarkasti. Tiesin tasan, että kohta me suudellaan/kohta se mies aikoo suudella mua. Silleen hiljaa ja varovasti, mutta silti se tilanne oli aivan pirun latautunut. Mua suorastaan itketti kun sönkötin, etten voi koska rakastan miestäni. Jotkut hyvät jatkot siinä sitten vaan toivotettiin, ennen kun lähdettiin eri suuntiin, mutta mietin tätä vieläkin päivittäin.
Mä olen ennenkin suhteeni aikana ihastunut ja ajatellut toista. Mutta se ei ole ollut näin intessiivistä koskaan. Enkä koskaan ennen ole epäillyt, etteikö nykyinen mieheni olisi se oikein vaihtoehto itselleni. Miten eteenpäin? Miten unohtaa se toinen?
Kommentit (4)
En osaa sanoa miten unohtaa. Luulenpa vain että tuo koko juttu oli aikalailla sun omassa päässä. Tai voihan olla että toinenkin ihastui, mutta ehkä kuitenkin vain yritti saada jotain vierasta naista. Huomasi sun haavoittuvuuden jonka vuoksi ehkä vähän himmasi omaa otettaan sun suhteen. Ei kannata luottaa tuntemattomiin ihmisiin kovin sinisilmäisesti. Tiedän kokemuksesta.
Arvosta omaa perhettäsi ja miestäsi. Ehkä ei kannata kauheasti käydä baareissa.
Siitä raiskauksesta kannattaisi ehkä yrittää puhua jollekin ammattiauttajalle. Olen pahoillani mitä olet joutunut kokemaan. Oikein paljon voimia sinulle!
Mua just häiritsee, koska mulla on paljon kokemusta miehistä ja yleisestikin annan ymmärtää olevani varattu kun viihteellä käyn, niin joko toi mies esitti todella hyvin tai meillä tosiaan synkkas täysin. Kyllä mua yleensäkin viihteellä yritetään, mutta tää tuntu jotenkin täysin erilaiselta. Mä en muuten missään vaiheessa uskonut, enkä usko nytkään, että se mies on varattu vaikka sanoi olevansa. Luulen sen sanoneen niin koska mä kerroin olevani varattu.
Tää kuulostaa niin typerältä ja voi olla tosiaan, et kaikki on vaan mun päässä, mut musta tuntuu kun oisin tavannut sielunkumppanin. Ihmisen jonka kanssa mun kuuluis viettää aikaa, vaikka vaan ystävänä (mihin en usko, että pystyisin). Ja kuitenkin musta on aina tuntunut, että mun mies on mulle se oikea kenen kanssa mun kuuluu olla, vaikka ei sielunkumppani.
Joka tapauksessa siihen en ainakaan usko, että se mies piti mua erityisen haavoittuvaisena, vaikka itkin ja kerroin elämästäni. Kerroin myös muista asioista joita olen joutunut lähiaikoina kokemaan ja uskon, että kyynelistä huolimatta musta sai kuvan vahvasta naisesta. Mä olen yleensä juuri se kjoka huolehtii kaikesta kun muut ei pysty. Viime vuonna esim autoin paljon ystävääni kun kaverimme tapettiin. Pidin huolta kaveristani, joka meni aivan rikki. Samana vuonna kuukautta aiemmin kävin siivoamassa itsemurhan tehneen enoni kodin kun muut ei siihen pystyneet. Mutta toisaalta mistä sitä koskaan tietää mitä muut ajattelee.
Ap
up