IBS ja ummetus
Valitan sillä en löytänyt aivan tälle aiheelle sopivaa aluetta, mutta jospa täältä löytyisi kohtalon toverieta.
Olen siis koko ikäni sairastanut IBS' ää lievempänä muotona, joka alle vuosi sitten kärjistyi erittäin pahaksi ja enemmäkseen ripulipainotteiseksi. Lopulta uskalsin talvella ottaa yhteyttä lääkäriin joka ohjasi minut kastrolle tutkimuksiin. Olen noudattanut Fodmap- ruokavaliota mitä suuremmassa määrin parhaanimukaan noin. vajaan 2kk ajan kun muuta syytä ei löytynyt. Ruokavalio siis gluteeniton, laktoositon ja ne muut teolliset aineet mukaanlukien poistettuna. Kuituja saan mielestäni hyvin, päivittäin!
Ruokavalio helpotti elämääni. Poisti turvotuksen, olo oli kevyt ja vapaa. Pitkät ja erittäin tuskalliset ripulijaksot loppuivat kokonaan.
Pikkuhiljaa kuitenkin aloin tuntea kuinka koko keho alkoi turvota taas ja ulostamistiheys vähenee. Lopulta en tuntenut ulostamisentarvetta kuin muutaman kerran viikossa. Pakolla sitten väänsin joka toinen päivä muutaman viinirypäleen kokoisen papanan eikä muuta tulekaan.
Taas jälleen turvotus hävisi ja on kevyt olo mutta uloste ei vain tule. Aloin tuntea kipua emättimen suulla ja välilihaa kokeillessa tunnen kuinka uloste on jähmettynyt paloksi painaen emätintä, enää ei ollut mahdollista kokeilla kuin microlax-peräruisketta. Sillä sain vain sen tukoksen pois, enkä mitään muuta! Seuraavana päivänä kevyt olo, ei suurta turvotusta mutta ulostamisen tarve tuntuu. Vessaan kun pääsee ei mitään tule ja taas välilihassa tuntuu ulostetta. Ei tukoksena mutta suurentuneena kyllä.
Olen nyt muutaman päivän aikana 1 kerran/vrk ottanut Pegrion 12g jauhetta mikä ei tehoa lainkaan. MIkä neuvoksi? On erittäin tuskallista ja inhottavaa elää näin. Alkaa jo voimat loppua taistellessa tämän kanssa.
Kommentit (8)
Avokado
Leseet
Pellavansiemenet
Hedelmiä
Juureksia
Hedelmiä, vihanneksia, kuituja siis kaikkea sallittua syön säännöllisesti ja monipuolisesti. Mielestäni sen puoleen ei ongelmaa piäisi olla.
Visiblinistä olen kuullut en vain vielä ole ostanut, sillä minulta löytyy Psylliumia jossa on samat kuidut kuin Visiblinissä mutta sekoitetaan/käytetään enemmänkin ruoanlaitossa lisäkuituna.
-av
Mielestäni sitäkin. Tosin ehkä nyt muutaman päivän sisällä en niin runsaasti, mutta yleensä aina on vesi lasi jonka saa uudelleen täyttää monet kerrat päivässä ja jos olen jossain niin pullokin aina mukana. Se huomaa kyllä kun tuntuu että vessassa tulee käytyä niin usein. 😂
3 litraa vettä päivässä pitää mennä
Kokeile apteekista ostettavaa kuitulisää. Joku muu muistaa ehkä nimen, sisältää ispaghulankuorta.