Miksi kesäolympialaiset järjestetään tänä vuonna talvella?
Jotenkin nyt hullua järjestää kesäolympialaiset melkein keskellä talvea. Miksei näitä kisoja Riossa pidetä oikeasti kesällä?
Kommentit (13)
Pohdipa hetki miten vuodenajat menevät eteläisellä ja pohjoisella pallonpuoliskolla.
Kateellisena tuijotan sun idearikasta avatumista. Mistä sä kehität nää aivopierut?
Mammat luulee että eteläisellä pallonpuoliskolla lähestytään kesää... noh, miten on?
Näinhän se oli Sydneynkin osalla. Jos se asia nyt noin halutaan nähdä.
Vierailija kirjoitti:
Siellä on ihan tajuttoan kuuma.
Mutta Rion talvilämpötilat vastaavat Suomen kesälämpötiloja. Se on itse asiassa hyvä asia suomalaisten urheilijoiden kannalta, jotka ovat Suomen ilmastoon tottuneet. Pitäisi ainakin ilmojen olla kohdillaan. :)
Itse asiassa tuskin suomalaisten kannalta haitaksi olisi sekään, jos Riossa olisi olympialaisten aikaan normaalia kylmemmät säät. Siinä alkaisi silloin lämpimämpään tottuneet ulkomaalaiset urheilijat hyytyä, mutta suomalaiset vain porskuttaisivat.
Minun nuoruudessani jääkiekkoakin pelattiin talvella, nykyään tuntuu hölmöltä katsella sitä kun ulkona on läkähdyttävä helle.
Siksi koska maailma (tai ainakin Olympiakomitea) elää pohjoisen pallonpuoliskon mukaan!
Siis... Kuinka?