Suomalainen perhekriisi
Tää on aivan loistava (laionattu ILstä), suoraan meidän elämästä...!!
Suomalainen perhekriisi
Suomalainen perheenäiti pesee pyykkiä kaksi tuntia viikossa. Hänen miehensä pyykkää 14 minuuttia viikossa. Perheenäiti on väsynyt. Hän tuo lapsensa harrastukseen yhä useammin puolikuolleena tai myöhässä. Jos häneltä kysyy, mitä kuuluu, hän romahtaa.
Hänen elämänsä on yhtä linkoamista, siivoamista ja ruoanlaittoa. Hän on naimisissa ikäisensä, yli 40-vuotiaan miesvauvan kanssa, joka ei osaa vaimon mielestä tehdä mitään oikein.
Eräänä iltana hänen miehensä kysyy, mikä vaimoa painaa. Nainen aloittaa.
- Seurustelun alkuvaiheessa sinä olit vielä kunnollinen. Muistatko! Osallistuit siivoamiseen, teit ruokaa ja shoppailit. Sinulla oli mielipiteitä. Sitten syntyivät lapset. Kaikki muuttui. Aloit käydä miesparkissa, kun minä teen ostoksia. Sinusta tuli saamaton miesvauva.
- Yhtäkkiä et osaa tehdä lapsille edes eväitä. Et tajua, että leivän päälle laitettava makkara tulee juuston alle. Et osaa imuroida mattoja niin, että hapsut menevät samaan suuntaan.
- Kupitkin laitat astianpesukoneeseen niin, että kuppien korvat sojottavat eri suuntiin. Pahimpia ovat aamut, jolloin olet vastuussa lapsista. Kerran kuulin jälkikäteen, että heillä oli ollut siniset villasukat vihreiden villahousujen kanssa.
Siis sinistä vihreän kanssa!
- Jos sinulle antaa vapaat kädet, tarjoat lapsille ruoaksi nakkeja - eli mielistelet. Jos olen työmatkalla, sinulle pitää tehdä jääkaappiin jokaiselle päivälle annokset. Minusta on ihan näyttänyt kuin olisit salaa tyytyväinen. Voin vain toivoa, ettet ole tarjonnut poissa ollessani esimerkiksi tiistain annosta keskiviikkona. Jotain niin julmaa voisi juuri sinulta odottaa.
Vaimo vetää henkeä.
- Miten sen kuivausrummunkin kanssa voi olla niin vaikeaa. Haloo, voiko strech-housut laittaa kuivausrumpuun? (Ei todellakaan voi.) Voiko bikinit pestä 60 asteessa? (Ehei.) Voiko vai pitääkö strech-housujen kanssa käyttää huuhteluainetta? (Ei! Ei! Ei voi!) Haa! Sinä et osaa vastata yhteenkään näistä. Ei siis ihme, että en päästä sinua lähellekään kuivausrumpua.
- Pyykitkin pesen itse, koska sinun jäljiltäsi valkoinen on vaaleanpunaista. Onko sinulla muuten mitään aavistusta siitä, kuinka monia tunteja minulta on vuosien varrella mennyt sinun kalsareittesi ja sukkiesi silittämiseen? Tuhansia. Kaikki pois minun selkänahastani.
- Miten on mahdollista, että sinä ratkaiset työpaikalla jonkun syöpägeenin monimutkaisen sivuhaaran mutta et tiedä, kuinka muovipussi viikataan teräväksi kolmikulmioksi. Sellainen on tärkeää. Onko sinulle mitään käyttöä tässä perheessä? Sinä vain jankkaat, että rakastat perhettäsi.
Mies istuu hiljaa. Hän on juuri lukenut Pyhä Terveys -lehdestä, että saamaton mies/nainen voi olla kumppaninsa tekemä tuote. Sellaiseksi voi taantua, jos toiselle ei kelpaa mikään. Mies miettii, voisiko hän olla sellainen, luovuttaja. Ajatus katkeaa, kun vaimo jatkaa:
- Viime viikollakin kävi niin, että kun sinä et ikinä aamuisin saa yhtään mitään aikaiseksi ja unohdat aina kaiken, niin lapset ovat alkaneet itse laittaa koulureppunsa kuntoon edellisenä iltana. Minä en kestä enää. En jaksa! Meillä on kriisi!
Kommentit (8)
Jos mä pesen pyykkiä, mies hurraa..
Sen harvan kerran kun lapset ovat olleet isin kanssa olen vain ollut onnellinen vapaa ajastani. Aamulla kun lapset kipitti aamupalalle huomasin, että esikoisella oli juniorin t-paita ja juniorilla oli " minun mielestäni päivävaatteet" päällä, mutta olin hiljaa... lapset olivat nukkuneet ihan hyvin ja esikoinen aloitti " eilen kun olit pois niin isi leikki meidän kanssa tuolla rappusten alla majaleikkiä" eli kivaakin oli ollut...
Mieheni on luojan kiitos sinnikästä sorttia eikä ole lannistunut, vaikka olenkin yrittänyt pomottaa. Nykyään olen todennut, että pääsee itse helpommalla, kun antaa toisen tehdä. Mitä sitten, jos alkkareissa lykra rispaantuu huuhteluaineesta, itsehän se äijä minun lisäkseni niitä katselee. Ostetaan postimyynnistä lisää jos eivät pysy enää päällä! Ja poikalapsilla on ihan sama mitä niillä on päällä, ne on vartin päästä kumminkin likasia ja rypyssä kun touhuavat. Ja meillä ei muuten silitetä kun puvun paidat!
Ei pyykkien koneeseen laittamiseen mene kuin pari minuuttia, kun pyykit lajitellaan jo valmiiksi kaapissa valkoisiin ja värillisiin. Koneen pestyä ripustamiseen menee max vartti ja silittämiseen max. tunti viikossa.
Mutta kun on niin paljon muutakin, että myönnän kyllä olevani tosi viimetingassa joka paikassa. Se on aika kamalaa ihmiselle, joka oli ennen lapsia aina etuajassa kaikkialla, koulusta tai opinnoistakaan en myöhästynyt kertaakaan 17 vuoden aikana!
ja mulle on oikeesti ihan sama jos mies vaikka laittaisi punasta ja sinistä sekasin lapsille päälle, kerran oli bodypuku jotenkin hassusti, mutta en edes sanonut asiasta. tärkeintä että tekee ja on. itse sitten puen sävy sävyyn yms.
että jos on tollasta, niin ÄLKÄÄ TYLKO SYYTTÄMÄÄN, ETTÄ PETETÄÄN JA EROTAAN, EI MIESTEN TARTTE OLLA KOIRIA. JA EN TOD TARKOTA ET JOS MENEE HUONOSTI YMS NI ON SYY PETTÄÄ, MUT JOS TOI ON AINAISTA NI IRTI ON PÄÄSTÄVÄ JOLLAIN KEINOLLA. PISTE.
Annettiin ymmärtää että miehen lapsenomaisuus ja se, ettei hän osallistu mihinkään, johtuu vain naisesta itsestään ja hänen vaatimuksistaan. Johonkin pisteeseen asti näin voi toki ollakin, mutta kyllä sekin on suomalaisissa perheissä ihan oikea ongelma, että nainen joutuu tekemään AIVAN KAIKEN- halusi sitä tai ei. Mies on aina menossa, milloin töissä ja milloin harrastuksissa...