Miksi pitkät naiset haluavat ehdottomasti pitkän miehen...
...mutta kuitenkin halveksivat pinnallisiksi niitä miehiä jotka haluavat pitkän naisen?
Kommentit (34)
no minä en ole pitkä mutta kyllä se tuntuu luonnollisemmalta että nainen haluaa itseään pidemmän miehen kuin toisinpäin
https://www.instagram.com/p/BD8c-hfNJbn/?taken-by=suomilife
t. 163cm (koroilla 175cm) joka haluaa +180cm miehen pinnallisista syistä
Koska uros on usein isompi kuin naaras eläinmaailmassa ylipäätään. Sitten toki on poikkeuksia, joissa naaras upeampi ja isompi ja syö vaatimattoman uroksen parittelun jälkeen ;)
Eli biologisesti isompi kumppani vetoaa naiseen.
Pituus on etu sekä miehelle että naiselle. Pitkät ihmiset menestyvät kaikilla elämänaloilla lyhyitä paremmin, ovat jopa älykkäämpiä. Ja tietenkin iso ihminen pärjää ihan fyysisestikin paremmin kuin pieni. Ei kenenkään kannata naida alaspäin, ei miehen eikä naisen. Aika harvalla komealla pitkällä miehellä on joku taskuvenus kainalossa, tai ainakaan eivät tee sellaisen kanssa lapsia.
Pienet ihmiset ovat kyllä söpöjä, niin miehet kuin naiset, mutta kumman otat mieluummin, söpön vai kauniin? Söpön vai komean?
Itse pidän pitkistä miehistä parista syystä. Olen tapaillut itseäni lyhyempiä miehiä, jolloin pituuteni on ollut HEILLE ongelma: milloin marisevat kuinka näyttävät niin epämiehekkäiltä ja pieniltä (vaikka pituuseroa olisikin vaikka 5cm), milloin vaativat etten saa laittaa korkokenkiä koska se on heille noloa. Heidän heikko itsetuntonsa alkaa siis käydä minulle hermoon, vaikka muuta ongelmaa ei heidän pituutensa kanssa minulle ollutkaan. On vaan jatkuvasti kurjaa kuunnella negatiivista "miks sun pitää olla tollanen "-kommenttia jostain ulkoisesta ominaisuudesta, jolle et voi mitään.
Toinen syy on se, että pitkiä miehiä on kiva halata, kun pään saa painettua miehen rinnalle ja hän antaa vaikka pusun otsaan tai päälaelle. Pieni ja mitätönkin asia ehkä, mutta pidän siitä :)
- Ei mikään amazoni, mutta 176cm kuitenkin
Minä pidän pitkistä miehistä, olen itse 178-senttinen eikä minulla ole mitään sitä vastaan, että miehet pitävät pitkistä naisista. :)
Minusta on ihan luonnollista että jos mies on itse pitkä niin hän haluaa myös pitkän naisen. Noissa pitkien naisten blogeissa ja keskusteluissa tulee kuitenkin aika usein esiin se että kammotaan miehiä jotka pitävät pitkästä naisesta hänen pituutensa takia. Ikäänkuin se tarkoittaisi automaattisesti sitä että miehellä on joku sairas perversio pitkiin naisiin.
Siinä tapauksessa ymmärrän sen kyllä jos mies itse on lyhyt. Silloin on hieman pelottavaa jos hän pitää pitkistä naisista.
Jotkut tykkää lyhyistä toiset pitkistä mikä täs on taas se ongelma? Ja niin minä TAAS mieleni pahoitin.
Onhan tuo totta. Olen itse 190cm mies. Jos minä olisin dumpannut automaattisesti elämästäni pois kaikki naiset jotka ovat sanoneet minulle että tykkäävät siitä että olen pitkä niin elämäni olisi ollut tosi yksinäistä. Mutta jos minä sanon samaa naiselle joka on pitkä niin he pitävät sitä sopimattomana.
No hyvää päivää... jos olet pitkä, mikset voisi pitää pitkistä? Ihan samoin kuin lyhyet ihmiset saavat pitää lyhyistä! On se nyt kumma jos ihminen ei saa itse päättää minkälainen pituus häntä eniten miellyttää.
Miten mulle tulee tästä ketjusta mieleen rumien huorien ay-liike, joka vaatii, että 140-senttisen persjalkaisen 50-vuotiaan riipputissisen ammatinharjoittajan pitäisi saada sama taksa kuin 175-senttisen muodokkaan kolmekymppisen? Tasan ei vaan käy nallekarkit, sellaista on elämä.
Vierailija kirjoitti:
https://www.instagram.com/p/BD8c-hfNJbn/?taken-by=suomilife
t. 163cm (koroilla 175cm) joka haluaa +180cm miehen pinnallisista syistä
Lähdetkö treffeille?
t. mies (koroilla 185cm)
Pituudella ei väliä, myös lyhyet naiset ovat kauniita.
t. m_183 cm
ps. toivottavasti en tule syödyksi parittelun jälkeen...
Itseäni lyhyemmille miehille tuntuu mun pituus olevan ongelma, sitä paitsi pitkä on kaunista. Saanpahan pitkiä näyttäviä lapsia 195cm pitkän poikaystäväni kanssa.
Onhan se noloa jos mies on sirompi. Kyllä vois olla naiseus kateissa moisessa tilanteessa mullakin.
Hmmm.. minä olin nuorena hieman tuollainen. itsetunto oli alhaalla enkä uskonut että kukaan mies voisi haluta näin pitkää naista. ajattelin silloin että pitkää naista haluava mies on joku mieleltään häiriintynyt. nyt vanhempana olen oppinut sen että meistä pitkistäkin voidaan pitää
Vierailija kirjoitti:
no minä en ole pitkä mutta kyllä se tuntuu luonnollisemmalta että nainen haluaa itseään pidemmän miehen kuin toisinpäin
Niin koska biologia vai? Huoh.
Vierailija kirjoitti:
Koska uros on usein isompi kuin naaras eläinmaailmassa ylipäätään. Sitten toki on poikkeuksia, joissa naaras upeampi ja isompi ja syö vaatimattoman uroksen parittelun jälkeen ;)
Eli biologisesti isompi kumppani vetoaa naiseen.
Mihinkäs kaikkeen biologia käy perusteeksi? Kaikki mitä eläinmaailmassa tapahtuu vai vain valikoidusti?
Yleinen ajatusmalli on se että on luonnollista kun nainen haluaa itseään pidemmän miehen ja mies itseään lyhyemmän naisen mutta sitä tarkemmat vaatimukset kumppanin pituudelle menevät pinnallisuuden puolelle.
Miten pitkistä naisista tykkääminen on pinnallista muka? Vähän sama kuin sanoisi että lihavatkin menee. Seksikkäimmät naiset on 155-165 cm.
Ei kaikki halua.