Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka paljon vastuuta saa työharjoittelijalle antaa?

työmyyrä
10.05.2016 |

Olin eilen viidettä päivää opiskeluun liittyvässä työharjoittelussa, alalla jota en ole ennen tehnyt. Paikassa työntekijöitä sairaana , ja minut laitettiin viidentenä päivänä työskentelemään yksin. En saanut työohjeita eikä niitä ollut edellisinäkään päivinä minulle annettu. Työ on toimistotyötä, vastuu on suuri. Jouduin juoksemaan ympäri ämpäri kyselemässä neuvoa, ja tuntui ettei monikaan sitä joko osannut tai halunnut antaa. virheistä sen sijaan valitettiin.Olen aikuisopiskelija, yli 4-kymppinen alanvaihtaja. Opintojen ohjaajallei juuri kirjoitin, mutta ajattelinpa kysäistä täältäkin, jos joku tietää mitä työharjoittelijalla saa teettää ja missä mittakaavassa.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
10.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monissa työpaikoissa teetetään samoja hommia mitä muutkin työntekijät tekee. Kyllä kun itsekin olin työharjoittelussa, niin vastuu tuntui aika hirvittävältä aluksi! Kysyt vaan neuvoa sitkeästi, parempi se kuin tehdä ihan väärin. Joka tapauksessa parempi että saat vastuuta ja opit kuin että keittäisit kahvia ja vaikka kopioisit päivät pitkät.

Vierailija
2/2 |
10.05.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä työhön pitää opastaa. Vaikka olisit ollut alalla ennenkin, uudessa työpaikassa pitää neuvoa työtehtävät. Harjoittelijana sinulla ei ole päävastuuta. Ei voi olettaa että muutamassa päivässä oppii uuden tehtävän, ellei se ole ihan perusrutiinien toistelua. Sinulla kuuluisi olla työpaikalta vastuuhenkilö joka neuvoo ja opastaa. Monesti henkilöt jotka ovat olleet vuosikausia samassa työssä kuvittelevat että kaikkihan tämän osaa, tai sitten pelkäävät että viet niiden työt jos opit ne tekemään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla