kauanko mielestänne vauva 7kk voi olla syömättä juuri
mitään??
Työn ja tuskan takana saada edes 500ml maitoa menemään....
ei kylmä, ei kuuma, ei kiinteä ei neste meinaa mennä millään!!
Koska lääkäriin?
ei kuumetta mutta kuolaa kylläkin ja kaikki suuhun, yöt levottomia ja tätä on jatkunut jo koolmatta päivää??
vinkkejä, tietoa?
Kommentit (25)
pullosta tuntuu hankalalta. Itse veisin lääkäriin muutaman päivän päästä, jos todella mitää ei menisi alas ja aiemminkin jos vointi siltä tuntuisi. Tsemppiä !!!!!
Lisään vielä että meillä oli saman laisia oireita kun hampaita alkoi tulemaan. Viikon tuhersi ensimmäistä ja kaikki yöt yhtä heräämistä ja huutoa, supoilla rauhoittu ja nukku.
t. 2
eli ensimmäistäkään hammasta ei ole vielä tullut eikä edes pilkoita :(
pissaa ja kakkaa normaalisti mitä ihmettelen koska ei juuri syökkään. Niin, ja tuo 500ml oli siis per päivä...:)
Kamalaa kiukuttelua kun näkeekin pullon, huh huh...nyt meni sitten illalla varmaan 50ml puuroa lusikalla hikisesti,tosin taisi jääkiekko poltella mielessä miehellä...
Kiitos mielellään otan vielä muitakin vinkkejä vastaan jos joku jaksaa valaista pimeään...
kokeile antaa panadolia suppona. meillä sama tilanne, ruokailu tosi nihkeää, helpotti, kun hampaat puhkesi.
Hampaita teki silloin.. annoin pakastemaissia ja pakastemustikoita ennen ruokailua, ne vähän " puuduttivat" kipeitä ikeniä ja ruokaa meni edes vähän alas!! Vellipullo kyllä upposi lähes aina!!! :)
olen vähän arka lääkitseen lapsia ja kaikki rokotteetkin mitä ollaan saatu, ei ole nostanut onneks kuumetta ja lääkettä ei ole tarvittu.
ps.hyvä suomi!
On sairastanut jo 10 korvatulehdusta, ja nyt viimesen kans tuli aivan järkyttävä räkätauti, kuumetta 40. Ravattiin päivystyksessä nenän tukkimisen takia kolmena päivänä. Sitten kun tauti helpotti ja antibiootit puri niin pari päivää ja ei taas syöty millään kieli vaan möngersi suussa ja työnsi ruokia ulos vaikka muuten ruoka uppoaa kuin kaivoon. Kuin ollakkaan suuhun ilmestyikin kaksi hammasta ilman mitään pullotuksia ja näkyviä merkkejä.No niin eli ainakin kaksi viikkoa meni ilman paljoa ruokaa.
räkää tulee meilläkin mutta arvelin sen johtuvan " yleisesti" flunssa ajasta..kiitos kuitenkin että jaoit kokemuksen niin tiedän että melkein ilman ruokaakin pärjää tovin.
vaikka täällä av:lla tuntuvat kaikki mammat unohtavan oman lääkityksensä.
Millä oikeudella sä rääkkäät sitä lasta?
Sen tietää myös kaikki lääkäritkin, joten en ymmärrä mistä puhut.
Niissä suppo paketeissa on ohjeet minkä ikäiselle ja painoiselle minkä verran.
Minä en niitä osannut käyttää vaan nestemäinen aika aikaisin käytössä. Ehkä ei ihan noin pienellä, mutta kuiten. kysy apteekista neuvoa.
Jos ei ole kuumetta ja muuten ok ja hyväntuulinen, en suosittele suppoa vaan jotakin kylmää sormiruokaa esim. porkkanaa jne.
Tsemppiä äläkä totutakkaan lastasi heti ottamaan lääkettä, myöhemminkään.
tämä maa kun on pullollaan jo nyt väärinkäyttäjiä.
ööö...siis annanko lääkkeen EI kuumeiselle lapselleni (7kk) vain en ja kuuntelen ja hyssytän kitinät sekä tyhjennän nenää?
...pitikin kysyä,hö.
joka rääkkää lastansa ja on jo 38 vee.
Ja mistä " totuttautumisesta" sä puhut? Yks panadolsuppo ja lapsi on jo väärinkäyttäjä...
Muistaako kukaan itse miltä tuntui kun viisaudenhammas tuli? Minusta se tuntui aika h***n kipeälle. Sitten se sama tunne pienelle vauvalle.
Anna sille vauvalle se suppo niin saatte nukkua rauhassa. Ne supot on suunniteltu ja kehitetty juuri pienille vauvoille. Ettei heidän tarvisi kärsiä kivuista.
Eli silloin kun menee tai haluaa syödä annat ruokaa tai maitoa ja kun on syömättä niin et tuputa. Onko jo hampaita vai vasta tulossa? Ekat aiheuttaa enempi vähempi aristusta suussa, joten saattaapi olla sen takia vähemmällä ruualla.
Jos koet olevasi epävarma vie vaikka heti lääkäriin, saat ainakin mielenrauhan.