Kaupunkilomakohde Euroopasta koululaisperheelle?
Lapset ovat 10- ja 12-vuotiaita, aikaa matkalle 4 päivää ja ajankohta elokuun lopussa. Mitä suosittelette?
Kommentit (15)
Vierailija kirjoitti:
turku
Tekisi mieli ilmoittaa tämä asiattomaksi.
Barcelonassa oltiin viime syyslomalla (lapset 5,7,12). Tykättiin kovasti. Oli paljon nähtävää myös lapsille.
Turku, Helsinki, Tampere, Oulu, Lappeenranta
Viime kesänä käytiin Stuttgartissa Mercedes-museossa (oli todella hieno, jos autot ja historia yhtään kiinnostaa) ja Rustissa Europaparkin huvipuistossa (jees!) sekä Etelä-Saksassa Fussenissa mm. Ruususen linnaa katsomassa.
Lontoo, Amsterdam, Budapest, Praha
Berliini, Krakova, Amsterdam, Pariisi, Tukholma
Lontoo. Ei mahdottoman pitkä lentomatka. Löytyy runsaasti niin ilmaista kuin maksullistakin tekemistä oman kiinnostuksen mukaan. Jos etenkin museot kiinnostaa niin ykköskohde, mutta muutakin löytyy. Helppoa ja halpaa liikkua paikasta toiseen. Hyvät shoppailumahdollisuudet.
Vierailija kirjoitti:
Kouvola
Hei, nyt kysyttiin eurooppalaisia kohteita!
Elokuun loppu on pahinta aikaa kaupunkilomalle, eteläisemmässä Euroopassa tosi kuuma ja kaikki väki kesälomillaan (ruuhkaista ja kallista). Lontoo kyllä toimii aina.
Britanniasta joku muu kaupunki kuin Lontoo, joka on niin turisteilla täyteen ahdettu elokuussa - ja muulloinkin - että ainakin minua se hiukan piinaa. Lännessä Cadiff on näkemisen arvoinen, pohjoisessa Blackpool, Edinburgh ja Glasgow. Myös legendaariset teollisuus- ja futiskaupungit Liverpool ja Manchester ovat kivoja kohteita käydä. Näissä kaikissa voi tuntea itsensä matkailijaksi, ei yhdeksi muurahaiseksi massaturistien keossa.
Kiitokset vinkeistä kaikille. Valituksi tuli yleisöpalautteen perusteella Lontoo. Muu Britannia sitten myöhemmin.
ap
turku