Miten aikuinen ihminen kehtaa huutaa esim. kaupan kassalle?
Ei voi ymmärtää. Viime viikolla käytiin Gigantissa ja tosi mukava myyjä auttoi meitä. Sitten osastolle pölähti ihan siistin oloinen, keski-ikäinen nainen ja alkoi huutamaan toiselle myyjälle. Siis oikeasti huutamaan kovalla äänellä. Ilmeisesti halusi tarjouskoneen tarjoushintaan ja tarjous alkoi vasta seuraavana päivänä (ei voinut olla kuulematta:D). Myyjä yritti selittää, että tarjous alkaa vasta huomenna, mutta tämä mamma vaan raivoaa ja repi sitten tarjouslehden oikein dramaattisesti ja heitti silpun maahan ja marssi pois :'D SIIS MITÄÄÄH!!
Ja äsken joku viaton kassaneiti sai kuulla kunniansa ruokakaupassa kun taas ihan normaalin oloinen ihminen ripitti häntä, kun joku tuote oli loppu. Kassaneidin vikahan se on? Ja vaikka olisi, niin asiaahan ei voi esittää asiallisesti. :))
Mikä aikuisia ihmisiä vaivaa??
Kommentit (41)
En tiedä. Täytyy vain toivoa ettei itse tule sillä tavalla hulluksi. Vaikka siis olenkin mt-ongelmainen jo ennestään.
Varmaan jotain henkilökohtaisen elämän ongelmia, jotka johtavat siihen, että tuollaisessa tilanteessa se purkautuu käsittämättömänä käytöksenä ulos.
Mun äiti myös kiukkusi kerran myyjälle kun tuote olikin loppunut. Hävetti aika rankasti. Ja jos menet sanomaan turhasta kiukkuamisesta, saat itse huudot ja mykkäkoulut.
Hahaha :D Ei voi olla kaikki muumit laaksossa. Jos tarjous alkaa seuraavana päivänä, niin sitten se alkaa. Ketä tuollainen huutaminen palvelee? Oliko se joku ylimielinen minkkiturkkimummeli joka halusi että hän saa yksityisoikeudella tarjoushinnalla tuotteen jo tänään? Ei hele. Itsekin asiakaspalvelutyössä aina ihmettelen ihmisluonnetta. Hyvin kyllä pääsee tarkastelee erilaisten ihmisten kirjoa tässä työssä...
Tämä!! Itse olen juuri kassalla töissä ja ne asiat mistä ihmiset tulevat huutamaan! Siis oikeasti huudetaan ja kiroillaan. Aikuiset ihmiset...
Ymmärrän jos joku asia suututtaa ja mielestäni saa reklamoida jos on syytä mutta juuri tuo huutaminen. EII. Sillä ei voita mitään!
Itsekin kassalla töissä olleena on tullut tirautettua parit itkut kun ihmiset vaan huutavat. Lapsena meidän kodissamme ei riidelty tai huudettu, enkä ole koskaan riidellyt vanhempieni kanssa. Olin elänyt koko elämäni riidatonta ja onnellisen suojaisaa elämää. Yhtäkkiä mulle huudettiinkin töissä, julkisesti, kaikkien muiden edessä. Se oli ihan hirveää. En ikinä tottunut siihen, vaan lopetin heti opiskeluaikojen loputtua asiakaspalvelutyöt.
Mikähän ihme siinä tosiaan on?
Muuten, kaupan myyjän vinkki: huutamalla saatte vain pakolliset hyvitykset, reklamoimalla ystävällisesti saattaa tulla kahvipaketti tai suklaalevy kaupan päälle hyvityksenä. Huutajille annetaan vain se, mikä on lain edessä pakko.
Meidän lähiSalessa käy joskus yksi aito Tourette-tapaus. Koko kauppa kuulee kun se tulee kassalle. "LEEESBOLESBOLESBOLESBOLESBO". No, suurin osa ihmisistä onneksi tietää tyypin ja osaa laskea ohi korvien.
Mietin ihan samaa kerran kun keski-ikäinen ja ihan selvinpäin oleva miesasiakas veti kilarit kun kysyin etukorttia. Uhkasi tulla kassan yli ja vetää turpaan + huuteli henkilökohtaisuuksia ja ties mitä. Jäi tosi kiva fiilis!
Olen miettinyt samaa. Kerran edelläni jonottaneella siistinnäköisellä pukumiehellä keitti yli kun joutui höyläämään plussakortin itse lukijan läpi. Hakkui myyjän maksulliseksi koneeksi ja raivosi että mitähän sinullakin siinä oikein tehdään kun asiakas joutuu tekemään kaiken itse.
Miksi kaupan kassa suuttuu mulle jos mä tervehdin ensin ? Jos kassalla on pitkä jono tervehdin usein ensin kassaa että homma menisi nopeammin. Jumalauta niitä mulkaisuja : Vittuako sä siinä tervehdit, MÄ tervehdin ensin. ( eivätkä tervehdi sitten )
Eli kassoille on sanottu että pitää tervehtiä, eihän nuo wt-kassat sitä muuten tekis.
On oikeasti todella järkyttävää, miten ihmiset käyttäytyvät. Olen asiakaspalvelussa töissä ja minua on mm. kaksi kertaa löyty. Kerran litsari, koska tuote oli loppunut ja ehdotin korvaavaa tuotetta. Kerran nyrkillä rintaan, koska kauppa oli mennyt kiinni enkä suostunut ottamaan asiakasta sisään. Sitten sitä huutoa ja henkistä väkivaltaa. Kuka tahansa saattaa yhtäkkiä muuttua ihmishirviöksi. Se on järkyttävää.
Vierailija kirjoitti:
Miksi kaupan kassa suuttuu mulle jos mä tervehdin ensin ? Jos kassalla on pitkä jono tervehdin usein ensin kassaa että homma menisi nopeammin. Jumalauta niitä mulkaisuja : Vittuako sä siinä tervehdit, MÄ tervehdin ensin. ( eivätkä tervehdi sitten )
Eli kassoille on sanottu että pitää tervehtiä, eihän nuo wt-kassat sitä muuten tekis.
Kassa on kone, myyjä on ihminen. Mäkin ihmettelisin, jos moikkailisit konetta.
Vierailija kirjoitti:
Muuten, kaupan myyjän vinkki: huutamalla saatte vain pakolliset hyvitykset, reklamoimalla ystävällisesti saattaa tulla kahvipaketti tai suklaalevy kaupan päälle hyvityksenä. Huutajille annetaan vain se, mikä on lain edessä pakko.
Tämä on niiiiin totta! :D Olin aiemmin juuri Gigantissa töissä ja niille huutajille ei annettu kyllä mitään ylimääräisiä hyvityksiä. Jos asia taas esitettiin asiallisesti niin aika hövelisti annettiin lahjakortteja tai karkkipusseja :D
Vierailija kirjoitti:
Miksi kaupan kassa suuttuu mulle jos mä tervehdin ensin ? Jos kassalla on pitkä jono tervehdin usein ensin kassaa että homma menisi nopeammin. Jumalauta niitä mulkaisuja : Vittuako sä siinä tervehdit, MÄ tervehdin ensin. ( eivätkä tervehdi sitten )
Eli kassoille on sanottu että pitää tervehtiä, eihän nuo wt-kassat sitä muuten tekis.
Mitä sä selität?
Ihan normi meininkiä myös bussissa. Uppoudutaan älypuhelimen maailmaan, unohdetaan painaa nappia, bussi ajaa pysäkin ohi -> huutoa kuljettajalle.
Bussilippu mennyt vanhaksi, huutoa jälleen kuljettajalle. Asiallisesti käyttäytyvän kuski voi päästää ilmaiseksi ilman tarkastusmaksun uhkaa. Huutajaa lähtee kävelemään.
Pahinta on, kun ihmiset ovat jo päättäneet olevansa oikeassa (vaikka ovat esim. lukeneet mainoksen väärin), ja sitten tulevat kassalle huutamaan ja väheksymään kassamyyjää ja haukkumaan häntä tyhmäksi ("no ethän sä mitään voi ymmärtääkään, kun et saa muuta töitä kuin kassahommat!"). Suurin osa asiakaspalvelualalla olevista on kuitenkin opiskelijoita. Ei kannattaisi huutaa sille myyjälle, se saattaa olla tulevaisuudessa sun lääkäri tai asianajaja. Todennäköisesti ainakin ihan keskivertoälykäs, tavallinen tallaaja. Tyhmyydestä kertoo lähinnä se huutaminen.
Onneksi asiakkaista suurin osa on ihan normaaleja, hyväkäytöksisiä ihmisiä.
Ihan samaa olen miettinyt. Viime viikolla labrassa joku äijä meuhkasi ja kirosi hoitajille. Hieman vaivaannuttavaa istua siinä vieressä, hän ilmeisesti oletti mun yhtyvän mielipiteeseensä mutta koetin vain muuttua näkymättömäksi.
Olen miettinyt ihan samaa...