vesimaksu
Paljonko muut 5-henkiset perheet kuluttaa vettä?Me asutaan kerrostalossa ja vesimaksu on 15 ¿/henk. onkohan 75 euroa vedestä kuussa kohtuuton? Itsestä tuntuu paljolta.
Kommentit (12)
en tiijä..kunhan halusin mainita;)
Vierailija:
vesimaksu on 15 €/henk. onkohan 75 euroa vedestä kuussa kohtuuton?
Jos on, niin todella kohtuutonta!!!!! :o
Meidän taloyhtiön asuntoihin on suunnitteilla asuntokohtaiset vesimittarit...sen takia vaan ajattelin kysellä että paljonkohan vesi yleensä maksaa..??T:ap
Vuodessa tuosta kertyy todellakin melko iso summa. Asumme rivitalossa ja mitään tasausmaksuja/palautuksia ei tule, koska meillä ei ole huoneistokohtaisia vesimittareita.
Omakotitalossa asuvien ystäviemme vesimaksut ovat huomattavasti pienemmät kuin meillä, vaikka heilläkin kulutus on varmasti kovaa, koska perheessä on urheilua harrastavia nuoria.
ja meillä kahen kuukauden vai oisko jopa kolmen kuukauden lasku on jotain alta 50¿ ja meillä ei vettä säästellä sitten yhtään.
taidampa kannattaa vesimittareita ja ainakin yrittää ajaa asiaa eteen päin:)T:ap
mutta pakko kertoa tähän keskusteluun meille sattunut juttu muutaman viikon takaa.
Olemme katselleet uutta vuokra-asuntoa. Edellisessä sopivan oloisessa, mitä kävimme katsomassa, oli vesimaksu yksityisen vuokranantajan mukaan 40¿/hlö/kk!
Minusta kuulosti niin kusetukselle tuon vuokranantajan jutut, että ei otettu koko kämppää.
vesimittarin laitto on aika kallis projekti. Toki teillä on kyllä kallis vesimaksu. Meillä 4-henkinen perhe ja vesilaskuun menee noin 40 euroa kuussa.
ei ole vielä tainnut tulla tasauslaskua?
..vesimaksu.... Kerrostalo asujat kuluttaa suhteessa enemmän vettä kuin esim. omakotitalossa asuvat...
Moni kuvittelee että tähän kiinteeseen vesimaksuun voi käyttää vettä niin paljon kuin ehtii... ja niihän se tietysti lyhyellä tähtäimellä onkin mutta seuraavana vuonna se maksu onkin taas suurempi...
Paljonkohan se vesimittarien laittaminen maksaa??tietääkö kukaan?