Ei olis pitänyt ostaa perintömökkiä!
Ostettiin miehen vanhempien perintömökki ja nyt ihme valitusta miehen sisaruksilta kun ei siellä saa käydä ja sitte käydään salaa "lainaamassa" tavaroita
Ja kun asiasta mainitsin niin ei kuulemma kuulu mulle.
Seuraavaks soitan poliisille, katotaan sitten kenelle kuuluu.. Aarrghh raivostuttaa vieläkin tämänpäiväinen yhteenotto:( mies saa luvan pitää puhuttelun sisaruksillee kun palailee työmatkalta multa palaa seuraavaks kunnolla käpy
Kommentit (34)
No miten ne sisään pääsee? Vaihdata lukot TEIDÄN OMAAN mökkiin!!! Voi vi*tu, suku on pahin. Mun velipuoli ryösti kuolinpesästä vaikka ja mitä, mutta kun mielisairaalassa osan vuodesta eli aina kun rahat oli loppu, niin olisin varmaan itse saanut tuomion jos olisin syytteet nostanut. Kun aina vaan pitäisi ymmärtää :( Mies hoitakoon homman ja nuo ryövääjät kuriin! Riistakamera puuhun, niin loppuu "lainailut"!!!
Mitä lainaillaan, mitä sieltä on häipynyt. Kuuluuhan se sulle jos sun omaisuutta vohkitaan. Kunnon lukot joka paikkaan. Ja riistakamera.
Uudet lukot mökin ja ulkorakennusten oviin, avaimet vain teille. Puomi tai portti ajotielle. Riistakamera tai pari sopiviin paikkoihin. Ja ehdottomasti rikosilmoitus, jos jotain katoaa ilman lupaa.
Tosiaan tavarat lukkojen taakse ja sisaruksille säännöt selviksi. Mökki on teidän nyt. Tsemppiä ja toivottavasti pystyt nauttiin mökkeilystä.
Siellä on vaja ja autotalli mihin ei olla vielä ehditty laittaan lukkoja. Sisälle eivät tietenkään pääse mutta pihasta hakevat tavaroita lainaan, esim. Moottorisahan jonka isäni oli jättänyt vajaan kun oli kaupungilla käymässä. Kottikärryt autotallin takaa jne.
Ap
Joku pummirosvosukulainen alapeukuttaa :D
Tuo lause "suku on pahin" on niin hele*etin totta.
Laita kyltti pihaan et alue on miinoitettu :D
Vierailija kirjoitti:
Siellä on vaja ja autotalli mihin ei olla vielä ehditty laittaan lukkoja. Sisälle eivät tietenkään pääse mutta pihasta hakevat tavaroita lainaan, esim. Moottorisahan jonka isäni oli jättänyt vajaan kun oli kaupungilla käymässä. Kottikärryt autotallin takaa jne.
Ap
Laitatte nyt mahdollisimman pian lukot vajaan ja autotalliinkin. Ja mies ilmoittaa sisaruksilleen, että jos vietyjä tavaroita ei palauteta heti, teette rikosilmoituksen. Suosittelen myös riistakameraa.
Turha alkaa miniöitä mollaamaan! Saat*na!
Vielä pahempaa oli kun isäni jatkoi maatilan pitoa, ja lunasti sisaruksensa ulos. He tuli ihan kuin omaan kotiinsa vuosikymmeniä, lomailivat, veivät mukanaan " mummon" tavaroita, lakanoita, pyyhkeitä ym tavaraa. Isäni oli liian kiltti siihen puuttumaan. Ja isäni maksoi heille siis ihan oikaet tasaosuudet.
Vierailija kirjoitti:
Miniät taas vauhdissa.
Tarkoitit varmaan sanoa mökin ostanut henkilö nyt vauhdissa puolustaessaan esimerkiksi oman isänsä moottorisahaa. Vai kuinka?
Vierailija kirjoitti:
Miniät taas vauhdissa.
Mitä tarkoitat? Jos puoleksi avioliitossa omistetaan, ei ole merkitystä onko kyseessä miniä, isoäiti vai rekkalesbo, vaan omaisuudestaan saa pitää kiinni. Ja jos mökki on ostettu, niin sukulaiset on lunastettu ulos. Jos ei perintöosuutta noilla varkailla ole, kuten ei siis ole, niin sitä suuremmalla syyllä syytteeseen. ohis
Vierailija kirjoitti:
Miniät taas vauhdissa.
Mikä miniäjuttu tämä enää on? Jos ap on mökin ostanut, ja omistaja (toinen), niin mökki on ap:n ja miehensä eikä kenenkään muun. Ikävä juttu, että miehen suvussa on varkaita tai muuten vaan todella tyhmiä ihmisiä.
Meillä taasen yksi osti "perintömökin" (no ei ihan perintömökki ollut vaan elossa olevien vanhempien nmökki) mutta ei jaksanut/halunnut palauttaa muiden omaisuutta, joka mökissä oli. Toki kauppa tehtiin irtamistoineen jne ja toki siitä ei ilmoitettu muille, mutta noin moraalisesti olisi voinut palauttaa tavarat yms, jotka tiesi kuuluvan muille,
Vierailija kirjoitti:
Vielä pahempaa oli kun isäni jatkoi maatilan pitoa, ja lunasti sisaruksensa ulos. He tuli ihan kuin omaan kotiinsa vuosikymmeniä, lomailivat, veivät mukanaan " mummon" tavaroita, lakanoita, pyyhkeitä ym tavaraa. Isäni oli liian kiltti siihen puuttumaan. Ja isäni maksoi heille siis ihan oikaet tasaosuudet.
Hyvin tuttua, meillä oli juuri samalaista hommaa, joka viikonloppu legioona loisivia kaupungista tungeksi nauttimaan ilmaisesta täyshoidosta, lopulta vanhemmilta loppui kärsivällisyys varastelevien loisien elättämiseen.
Mun täti on samanlainen. Äitini ja tätini veli eli enoni lunasti sukutilan ja asuu sitä nykyään. Käymme siellä joskus kylässä niin kuin tapana on. Tätini menee sinne kuin kotiinsa, kaivelee ullakoita (joissa vielä isovanhempien jotain romuja) ja kulkee siellä muutenkin kuin omilla maillaan. Olimme kerran samaan aikaan kylässä tätini kanssa ja puhuttiin vintistä, niin täti sanoi, että "tuo Mattihan ei ole koskaan käynyt kunnolla katsomassa paikkoja, niin menkää nyt katsomaan". Tarkoitti siis vinttiä, navettaa, entistä sikalaa jne. Sanoin siihen, että "joo, pitää joskus paremmalla ajalla..." ja jätin sen auki tarkoituksella, josko enoni tai vaimonsa kehoittaisi menemään katsomaan. Nuo oli aivan hiljaa, joten tulkitsin sen niin, etteivät ole halukkaita näyttämään erikseen jokaista rakennustaan ja nurkkaansa. Itse olen nuo kaikki lapsena sata kertaa nähnyt, mutta mieheni ei 12 vuoden avioliiton ja kymmenien vierailujen jälkeenkään ole kierrellyt siellä mitään ja istunut tasan keittiössä ja olkkarissa kutsusta.
Näin sen kuuluukin mennä. Äitikin aina ihmettelee ja moittii siskoaan tuosta, ettei sinne veljen ja vaimonsa taloon mennä kuin kotiinsa, mutta täti ei vieläkään sitä tajua. Sukupolvenvaihdoksesta on aikaa 23 vuotta... ja isovanhemmat jo kuolleetkin.
Älä sinä puutu tuohon. Anna miehesi hoitaa omat sukulaisensa.
Vaihtakaa lukot mökin oviin. Laittakaa ajoväylälle puomi.