Osaisiko joku vastata kuntoiluun liittyvässä kysymyksessä?
Että tuleeko tuloksia vähemmällä rääkillä? vaikkakin hitaammin, ihan sama jos vain tulee.
Kun itse käyn salilla, teen treenin niin täysillä että usein jopa oksettaa.
Kyykyistäkin viimeisen sarjan viimeiset toistot sattuu helevetisti, jotka tulee puristettua huutaen ja sitten itken :D
Tää alkaa rassaa, joo tulosta tulee nopeastikin, mutta kohta en enää ikinä jumppaa jos vähempi ei riitä.
Paikat menee todella kipeäksi, se on tarkoitus.
Mutta tuleeko siis tulosta jos tekis kevyemmin ja vaikka paikat ei tulisikaan kipeäksi?
Kommentit (6)
Tulee, tulee. Tosi pienelläkin treenillä tulee tuloksia. Mutta se riippuu tietenkin, mitä haluaa. Jos haluaa nk. revityn ulkomuodon, pitää tosiaan repiä!
Tulee tulosta vähemmälläkin kun vaan tarpeeksi pitkäjänteisesti jaksaa tehdä. Minulla parani kunto huomattavasti ja painoa lähti reippasti ihan vaan joku 3 krt/vko salilla + jonkun verran aerobista päälle. Lisäksi jo ihan parissa-kolmessa viikossa alkoi huomata muutosta kunnossa ja kropassa. En koskaan enää vedä maitohapoille koska siitä tulee vaan paha olo (pari kertaa erehdyin näin tekemään ja en tee uudestaan). Lisäksi minulla tuli joku mentaalinen blokki ja seuraavalla kerralla salille meno tuntui vaikeammalta kun edellisellä kerralla kroppa huusi hoosiannaa.
Joskus halusin fitness vartalon, ja lihasta tulikin. Se jäi kun tulin raskaaksi, nyt lapset tehty ja en onneksi ihannoi enää lihaskimppu vartaloa vaan normaalia, kiinteämpää (en mitään superkiinteetä).
Lihaksia on jäänyt kolmen vuoden takaisesta hyvin, mutta löysää on kaikkialla paitsi käsivarsissa. Haluaisi vaan tiukentumista.
Teen isoilla painoilla ja raskaasti, mut se oksettaa mua. Oi miten ihana olisi tehdä pienemmillä painoilla pitempiä sarjoja kun vaa tietäs että kiinteyttääkö sekin. Ap
Vierailija kirjoitti:
Oi miten ihana olisi tehdä pienemmillä painoilla pitempiä sarjoja kun vaa tietäs että kiinteyttääkö sekin. Ap
Kiinteyttää.
Riippuu tosiaan millaista tulosta haluaa kuntoilulla. Yleisesti ottaen jos puhutaan että haluaa olla "perus hyvässä kunnossa" niin repiminen sellaiseen pisteeseen asti, että paikat sattuu ja oksettaa ei ole hyväksi. Kunnon hiki treenit jonka jälkeen lihaksissa tuntuu, mutta mihinkää ei satu on hyviä.
Sun salilla on varmaan joku joka voi tehdä sulle ohjelman.