Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työttömyyskorvaus?

Huolissaan tulevaisuudesta
14.04.2016 |

Minkä suuruinen on työttömyyskorvaus tänä päivänä? Ihan se peruspäiväraha vai millä nimellä se onkaan...?
Entä työvoimakoulutus? Saako siihen mitään korotettua tukea tms?
Olen vielä työssä mutta pahasti näyttää siltä että kohta työtön. Enkä kuulu liittoon...

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
14.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

En valitettavasti osaa sanoa, mutta vinkkivitonen tulevaisuuteen: liity edes yleiseen työttömyyskassaan, jos et ammattiliittoon halua liittyä.

Vierailija
2/4 |
14.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nettona verojen jälkeen jää . 550€. Johonkin aktivointitoimepiteisiin osallistumalla voi saada sen 9€/päivä lisäkorvausta, mutta valitettavasti aina aktivointitoimenpiteisiinkään ei niin vain mennä, vaan niihin ohjataan tietyt henkilöt (yleensä joko nuoret alle 25vuotiaat tai sitten pitkäaikaistyöttömät) eli heti työttömyyden alettua ei yleensä ohjailla mihinkään, vaan annetaan hetki aikaa etsiä itsenäisesti töitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
14.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa liittyä kassaan heti kun saat töitä.

Ota yhteys TE-toimistoon.

Vierailija
4/4 |
14.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku 700 euroa tulee työmarkkinatukea, josta 20 % ennakkoveroa tms. eli käteen tulee joku 550 €/kk. Veronpalautuksista en tiedä. Asumistukea voi kanssa hakea tuon päälle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä seitsemän