Muita joita ahdistaa töihinpaluu?
Kommentit (8)
Meillä ilmoitettiin yt:t torstaina ja mennyt loma apeasti. Irtisanottavia on ilmoitettu oleva. jopa reilut 20%.
Tuntuu kurjalta, että asia piti ilmoittaa juuri lomaa ennen. Surettaa todella, kun kulunut vuosi ollut muutenkin epävarma (jo toiset yt:t vuoden sisällä).
Onneks ei tartte käydä töissä enää, kun voitin lotosta porukasta reilu 500 000 kolme v. sitten. Irtisanouduin heti ja ilmoittauduin työttömäksi. Peruspäivärahat 530€ kuukaudessa, asumistuki 328€ kk ja 500-700 € kuussa ylimääräistä voittorahasta. Hyvin pärjää täällä Virossa, nyt olen tosin suomessa käymässä.
Joo. Tai no, lapset ovat sairaana, joten en tiedä menenkö töihin. Mutta sekin ahdistaa, kun pitää aamulla soittaa sinne töihin ja ilmoittaa poissaolosta loman jälkeen.
Vittuakos käyt töissä. Kukaan ei pakota.
Ei nyt ahista varsinaisesti mut ei kyllä yhtään hotsitakaan.
ahistaa, huomenna pitäisi palata töihin as-palveluun ja en ole ollut kuin perheen kesken 4 seinän sisällä koko loman.
Ei ajatella sitä nyt ollenkaan! Vasta huomenna, kun herätään, sitten saa ajatella, että nyt pitää mennä töihin. Nyt vietetään tää vapaapäivä rauhallisin mielin loppuun asti!
Totta helvetissä ahistaa. Pakko jaksaa. Oli vielä kiirastorstaikin lomaa, mutta kaikki aika kului ruokaa tehdessä ja leipoessa. En ehtinyt mitään, mitä ajattelin tehdä, kirjakin jäi puoleenväliin ja puolimelkoinen pyykkivuori odottaa vielä tänä iltana, saanko sen selätetyksi ennen töitten alkua... Huh huh!
Ainoa lohduttava seikka: tällä viikolla ei ole kuin neljä työpäivää!