Suositelkaa lastenmusiikkia jota aikuinenkin jaksaisi kuunnella??
En jaksa automatkoilla niitä rasittavia renkutuksia, mutta toisaalta ei oikein aina viitsis kuunnella ns. aikuisten musiikkiakaan, kun se on yleensä englanninkielistä. Olis kiva että lapsille olisi myös suomenkielistä musiikkia kuunneltavana ja ehkä aiheiltakin jotain iloisempaa kuin perus-suomirokki jne. Mutta inhoan niitä tavis-lastenlaulurallatuksia kun ne jää aina päähän soimaan. mitä teidän perheessä kuuntelee sekä lapset että aikuiset?
Kommentit (34)
Disneyn klassikkopiirretyiden kappaleet tpinii ainakin itselle ihan ilman lapsiakaan! :)
En tylkkää Hevisauruksesta eikä kyllä lapsetkaan. Disneylaulut on just niitä ärsyttäviä päähän jääviä. :D ap
Mä tykkään Hevisauruksesta ja ihan perinteisestä Fröbelin palikoista. Herra Heinämäen Lato-orkesteri on myös hyvä. Muuten kuunnellaan kyllä ihan aikuisten musiikkia, lapsi poimii sieltä omat suosikkinsa, kuten Haloo Helsinki.
Pentti Rasinkangas, Ohilyönti, Loiskis, Orffit, Mikko Perkoila, PMMP:n lastenlevy...
Hääppöset julkaisi just levyn jossa laulaa mm. Pelle Miljoona. Suosittelen!
Enpä tiedä yhtään suosittua lastenlaulua, joka ei jäisi päähän renkuttamaan. Siinähän niiden suosio piilee.
Vauvan vaaka. Aluksi se kuulostaa sille, että on rasittavaa tyhmää renkutusta, mutta se on oikeasti taidolla tehtyä musiikkia, jossa on sitä jotain, mistä aikuinenkin tykkää. Tekijöinä Siole Perkiö ja Hannele Huovi.
Soile Perkiön laulut on hyviä ja erityisesti Pikku Papun laulut.
Rasinkankaan veljekset Pentti Rasinkangas ja Jussi Rasinkangas molemmat tekevät hyvää lastenmusiikkia
Laittakaa linkkejä mistä näitä erikoisempia voisi kuunnella/ladata? Ei siis näitä yleisimpiä hevisaurus, fröönelin palikat jne.
Vierailija kirjoitti:
Laittakaa linkkejä mistä näitä erikoisempia voisi kuunnella/ladata? Ei siis näitä yleisimpiä hevisaurus, fröönelin palikat jne.
Spotify?
Tuskinpa muita laillisia vaihtoehtoja paljoa on. ;)
Tuomo Rannankarin lastenlevy Tavattoman hyvätapaisia lastenlauluja!
Mikko Perkoila on ihan ykkönen, herra heinämäki hyvänä kakkosena - ja itse tykkään kovasti pommista ja gommista, eli m.a. Nummisen lastenlauluista, mutta se on sitä lajia jota toiset rakastaa ja toiset inhoaa yli kaiken..
Tämä on kiva levy, josta meillä on tykänneet niin aikuiset kuin lapsetkin:
http://yritykset.suomalainen.com/oppikirjat/%C3%A4%C3%A4nioppikirjat/l%…
Muumiperheen lauluretki. Siinä on suomalaisten muusikoiden ihan huolella tekemiä kappaleita.
Irwin Goodman teki yhden lastenlevyn, nimeä en nyt muista.