Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi ihmiset ovat niin huonoja havaitsemaan teennäistä käytöstä?

Vierailija
12.03.2016 |

Stubbin ja Sipilänkin maineet (erityisesti Stubbin) olivat hyviä vielä jokin aika sitten. Ihmettelin Stubbin teennäistä olemusta heti kun ensimmäisen kerran hänet telkussa näin. Axl Smith on minusta aina vaikuttanut limaiselta, ja kuitenkin niin moni piti häntä symppiksenä. Esimerkkejä riittäisi enemmänkin, mutta pointti varmaan selvisi.

Se, että ihminen hymyilee ja on superpositiicinen, varsinkin kameroiden käydessä, ei tarkoita että ihminen on rehti ja hyväntahtoinen. Ei se sitä vaihtoehtoa poistakaan, mutta äärimmäisen teennäisyyden huomaamisen luulisi olevan suhteellisen helppoa. Ehkä jotkut eivät sitten osaa tulkita elekieltä? Turhien julkkisten kohdalla tuo nyt ei haittaa, mutta eduskuntavaalit ovat ihmisten sokeuden vuoksi pelottavat.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
12.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri tuosta syystä vaalitapamme tulisi muuttaa listavaaliksi. Kun äänestettäisiin pelkkää puoluetta, joutuisivat ihmiset myös paremmin tutustumaan puolueen politiikkaan ja siihen, kuinka se sopii nimenomaan hänelle.

Nythän valinnat tehdään pelkkien mielikuvien perusteella; se on niin ihku, se puhuu hyvin englantia, se pukeutuu hyvin, se osaa puhua, sillä on kiva hymy, se vaikuttaa mukavalta ihmiseltä jne. ehdokkaan todellisen agendan jäädessä täysin taka-alalle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla