PMS ja ADHD yhdessä tekevät vaimostani hirviön
Ei kai normaaleilla naisilla ole yhtä pahana?
On täysin raivon vallassa ja omien sanojensa mukaan ei pysty kontrolloimaan sitä yhtään! Se näkyy koko olemuksesta, vartalo on kyyrysssä ja hampaat purtu yhteen..
huutaa kuin mielipuoli, paiskoo ovia ja ylireagoi.
kun 5v tyttäremme ensin pyysi puuroa ja sitten ei syönyt sitä, tyhjensi lautasen vessaan niin vauhdikkaasti että koko vessa oli puurossa ja huusi "MITÄHÄN SITTEN SAISI OLLA? SUKLAALEIVOKSIA KULTAPÖLYLLÄ VAI? SAATANA KUN MIKÄÄN EI KELPAA!"
kun pyysin siivoamasn sotkunsa, löi rätillä naamaan ja ilmoitti tappavansa itsensä.. ja nyt sitten itkee tuolla että hän on hullu ja minun pitäisi ottaa lapset ja muuttaa pois.
KOROSTAN, ETTÄ TÄMÄ ONGELMA ON MUUTAMA PÄIVÄ KUUSSA ! muuten on hyvä ja tasapainoinen äiti, lääkitys päällä ja tapaa ADHD-valmentajaa säännöllisesti. Mutta kun PMS-raivo iskee, se on potenssiin kymmenen! Kaikki suututtaa ja olo on kuulemma kuin riivatulla..
Minä todella pelkään vaimoani tuossa tilassa enkä ymmärrä, eikö tuota tosiaan voi hoitaa?!
Kommentit (34)
Tarkennan vielä, että lapsia ei lyö eikä käy heihin muutenkaan käsiksi..
Huutaa vain. Huutaa kaikille. Kauppareissutkin ovat "eikö ole vittu tuoreempaa leipää?"ja pusseja lentelee lattialle.. ei uskalla mennä edes salille, kuulemma tappaisi jonkun levytangolla!
Ketjun ap
Pakkoko sinun oli tyytyä tuollaiseen? xD Hohhoijaa...
Kun pyysin siivoamaan sotkunsa?
Teetö itse kotihommia? Laitat aamupalaa lapsille jne. ?
Vierailija kirjoitti:
Pakkoko sinun oli tyytyä tuollaiseen? xD Hohhoijaa...
On, sillä rakastamme toisiamme eikä, kuten jo kerroinkin, ole todellakaan tuollainen raivotar koko aikaa ! Vain ne muutama päivä kuusta..
ketjun ap
Hoitoon pehmeään huoneeseen ja lääkitys kuntoon. Voi olla ettei sittenkään tule normaalia ihmistä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Pakkoko sinun oli tyytyä tuollaiseen? xD Hohhoijaa...
On, sillä rakastamme toisiamme eikä, kuten jo kerroinkin, ole todellakaan tuollainen raivotar koko aikaa ! Vain ne muutama päivä kuusta..
ketjun ap
Oi miten söpöä!! No itsehän olet riesasi ottanut, kestä kuin mies.
No katelkaa kalenteriin pahimmat pms-ajat jo valmiiksi etukäteen silloin kun ne ei ole päällä. Jos osuu viikonlopuille, niin mahdollisuuksien mukaan olette paljon lasten kanssa mummoloimassa tai muuten pois kotoa. Teette tietoisesti ennen pahimpia päiviä viikkosiivot jne. ettei ne sitten vi*uttele.
Jos teillä on mökki suht. lähellä, niin viikonlopun osalta vaimo sinne pemssipäiviään kiukkuamaan.
Luulisi, että viikolla arki pakottaa homman jotenkin vaan rullaamaan vaikka miten kasvaisi sarvet päähän. Tietysti sitäkin ovi helpottaa niin, että teette etukäteen pakkaseen ruokasatsit valmiiksi, ei ylimääräisiä hammaslääkärikäyttämisiä, neuvoloita tms. niille ajankohdille, jottei tule ylimääräistä stressiä.
Eli suunnittelette etukäteen nämä ajankohdat yhdessä silloin kun kaikki on hyvin. Ei nyt minuutilleen tai pilkun tarkasti, mutta niin että vaimon stressinaiheet on minimoitu ja oma rauha ja oma aika maksimoitu niiksi päiviksi. Eikä varmasti olisi hullumpi juttu jutella lääkärille josko olisi jokin lievä rauhoittava lääke joka tuohon käyttötarkoitukseen sopisi muutamaksi päiväksi kuukaudessa.
Varmasti se ADHD nostaa tuon pemssivaivan potenssiin sata, ei se muuten tuollaista olisi. Onneksi vaihdevuodet tulee ja pemssit lakkaa aikanaan kun menkatkin lakkaa.
Vierailija kirjoitti:
Kun pyysin siivoamaan sotkunsa?
Teetö itse kotihommia? Laitat aamupalaa lapsille jne. ?
tottakai, mutta tuossa tilassa hermostuu MISTÄ VAIN. "En halua suklaata, en halua leffaan, en halua nähdä sinua, kuka avasi verhot, kuka sulki verhot,
Mikä tuo meteli on".. vaikka Johnny Dep ilmestyisi ovelle avoautolla, olisi pahalla päällä!
Viime kerralla repi verhot irti, kun olivat mielestään koko ajan huonosti ja lopulta venklaaminen ees taas sai ne tippumaan!
Laitoin sitten siinä verhoja takaisin
ikkunaan vaimon itkiessä että "verhotkin
vittuilee"..
ketjun ap
Musta oli hyvä idea tuo et rauhottavia noille päiville. Ei varmasti ole helppoa hänellekkään räyhääminen, eikä haluaisi olla hirviö perheelleen. Eli lääkärille keskustelemaan!
Et sinä sitä vaimoa rauhoitettua saa tänne valittamalla. Tosiaan lievä lääkitys niitten päivien ajaksi jatkossa voisi olla jees.
Tämä palsta on täynnä tuollaisia hirviöitä.
Välillä on vaikea olla nauramatta, touhu menee usein jo komiikan puolelle.. itse asiassa silloin taisin nauraakin, kun lapsia ( vanhempi 9, nuorempi 5 ) ei vielä ollut.
muistan, että ennen lapsia joi valkkaria ja pikku hönössä imuroi niin, että kolisi sekä hakkasi matot pariinkin kertaan..ja jossain vaiheessa harrastimme sitten melko rajua seksiä :-D
yhteistä taivalta on siis kestänyt nyt jo 16 vuotta. Myötä ja vastoinkäymisissä..
ketjun ap
Vierailija kirjoitti:
Välillä on vaikea olla nauramatta, touhu menee usein jo komiikan puolelle.. itse asiassa silloin taisin nauraakin, kun lapsia ( vanhempi 9, nuorempi 5 ) ei vielä ollut.
muistan, että ennen lapsia joi valkkaria ja pikku hönössä imuroi niin, että kolisi sekä hakkasi matot pariinkin kertaan..ja jossain vaiheessa harrastimme sitten melko rajua seksiä :-D
yhteistä taivalta on siis kestänyt nyt jo 16 vuotta. Myötä ja vastoinkäymisissä..ketjun ap
Kiva jos jaksaa naurattaa. Näin ulkopuolisen silmin on nimittäin aika hurjan oloinen justiina.
Lääkäriin. Silloin kun on "normaalitilassa". Kirjoita mukaan muutama aloituksesi kaltainen lyhyt kuvaus tilanteista, niin lääkäri saa käsityksen mistä on kyse. Vaimoa voi nolottaa kertoa noin suoraan.
B-vitamiini, kalakapselit ja liikunta harrastus auttavat, sekä tietysti hiljaiset levähdyshetket.
Illalla kannattaa aikaistaa nukkumaan menoa , aivoille on hyväksi kun menee klo. 20 jälkeen unille.
Kun aivot saavat lepoa ihminen on rauhallisempi ja tasapainoisempi.
Jos ap todella on mies, niin hän on ihana.
Diane Nova auttoi mulla. Nyt jo viiskymppinen ja jouduin lopettamaan pillerit iän vuoksi syksyllä. Vielä ei ole alkanut raivostuttamaan.
Jos käytössä on e-pillerit, valitkaa sellainen merkki jota voi syödä kuukausia putkeen. Menkat eli tyhjennysvuodot voi pitää vaikka vain 4 kertaa vuodessa.
Onko hänelle määrätty lyricaa? Oireet sopii juuri niihin.
Käske pyytää lääkäriltä mietoa rauhoittavaa PMS-päiviksi.