Saako jostain netistä tilattua injektioneulan?
Joku halpa helppo paikka, apteekkiin en kehtaa mennä kun luulevat vielä narkomaaniksi. Näppyjen ja finnien pistelyyn kaipaisin. Mulla on jo sellanen vanha mitä oon käyttänyt, mutta saman neulan käytössä taitaa olla tulehdusriski.
Kommentit (12)
Mitä Se Sua hetkauttaa miksikä sinua apteekissa luulevat...? Halvinta ja helpointa hakea sieltä, jos asut lähistöllä.
Ostat neulan liiman truuttaamiseen pienoismalleihin. Eivät luule narkkariksi :)
Joskus oon ostanut 90-luvulla Riihimäen apteekissa ja koko apteekinhenkilökunta kokoontui siihen töllistelemään, että mikä lie narkomaani siellä neuloja kyselee. Nöyryyttävää.
Netistä saa tilattua ihan mitä vaan, jopa sen injektioneulan...
Sano apteekissa että tuttu eläinlääkäri on kylässä ja lupasi rokottaa sun koiranpenikat mutta oli vahingossa unohtanut neulat kotiin ja pelkkä ruisku ja rokoteaine mukana. Sitten ostat 5-10 kpl. Siinä on neuloja sulle pitkäks aikaa.
Miks et käytä tavallista silmäneulaa? Kukaan ei epäile kun ostat ompelutarvikkeita. Injektioneulahan on ontto että se kerää varmemmin bakteereita.
Ei apteekista välttämättä myydä neulaa ilman hyvää selitystä. Akne-voidetta ne tuohon vaivaan kauppaisi.
Vierailija kirjoitti:
Injektioneulahan on ontto että se kerää varmemmin bakteereita.
Siksi ne ovat kertakäyttöisiä. Se onttous on juuri idea noissa neuloissa. Kun pistät sillä paisetta tai vastaavaa, niin se "mönjä" tulee ulos sitä reikää pitkin.
Googlella eka vastaus: http://www.yliopistonverkkoapteekki.fi/RUISKU-NEULAPUSSI-3-3
Mikset kehtaa mennä apteekkiin? Sanot, että tarvitset neulan finnien puhkomiseen. Ei yksi neula kenestäkään narkkaria tee eikä niitä siellä apteekissa oikeasti edes kiinnosta.