Läskillä liha liikku crostrainerilla!
Eli siis ostin vähän aikaa sitten crostrainerin ja se näyttää kalori kulutuksen, mutta mietityttää vain se, että mikä se todellinen kulutus on. Onko jollain neuvoja miten sen voisi laskea?
Eihän tuo kulutusmäärä voi olla sama minulla, sairaanloisen lihavalla ja normaalipainoisella.
Pituuteni 170cm
Paino 121kg
Motivaatio on kova, haluaisin vain tietää paljonko todellisuudessa kulutan treenin aikana.
Kommentit (12)
Parashan on ostaa sykemittari, josta näet oman kulutuksen. Tsemppiä laihdutukseen! :)
Oletko googlannut kalorinkulutuslaskuria? Muistan joskus sellaista käyttöneeni ja siihen syötettiin pituus, paino ja liikuntalaji (valittiin valikosta) ja kesto.
mitä lukuja se crosstrainer näyttää sinulle?
Itse en ole nyt vähään aikaa crossilla tehnyt, mutta muistan että minulle näytti kaloreita kuluvan tunnin "veivaamisen" jälkeen 880. Pituus mulla 173cm ja painoa 68kg.
Kaippa se sykemittari täytyy ostaa :) Olen koittanut googlettaa, mutta usein laskureissa näytetään koko päivän kalorikulutus.
En muista tarkalleen mitä lukemia laite näytti, muistaakseni n. 300 kcal, puolen tunnin polkemisen jälkeen. Vauhti n. 22 kokoajan.
Sen tiedän, että se ainakin auttaa kun kerran hiki oikein tippuu.
-ap
Se laite näyttää jonkun keskikulutuksen mukaan.
Suosittelen sykemittaria. Sitä voit käyttää myöhemminkin jos innostut enemmän liikkumaan.
Vierailija kirjoitti:
Se laite näyttää jonkun keskikulutuksen mukaan.
Suosittelen sykemittaria. Sitä voit käyttää myöhemminkin jos innostut enemmän liikkumaan.
Okei, kiitos. Olen kyllä innokas liikkuja jo nyt, olis kiva nähdä kyllä lenkilläkin kulutetut kalorit. Onko kellään suositella mitään edullista ja helppokäyttöistä sykemittaria?
-ap
Minulla on puhelimeen ladattava sports tracker sovellus ja siihen olen ostanut sykevyön. Hyvin toimii.
Tuo sports tracker toimii toki ilman tuota sykevyötäkin, mittaa matkan ja näyttää sen kartalla. Mittaa myös sen keskisykkeen, sinne syötetään ikä, sukupuoli ja paino.
Mutta vyön kanssa näyttää yarkan sykkeen, tuohan ei huomioi ilman vyötä kuin matkan ja nopeuden, ei esim ylämäkiä jolloin syke nousee vaikka nopeus ei.
Kiva että liikut, jatka samaan malliin! Crosstrainer on kelpo väline hikiliikuntaan.
kirjoitti:
Kiva että liikut, jatka samaan malliin! Crosstrainer on kelpo väline hikiliikuntaan.
Huomattu kyllä että tuolla saa kunnon hien pintaan. :) motivoi vielä enemmän kun tuloksia tulee.
-ap
Sykemittari?