Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Oliko tämä migreeniä?

Vierailija
04.03.2016 |

MOI!
En ole kokenut koskaan tietääkseni migreeniä mutta nyt kun olen seurannut kuukautiskiertoani ja oireita niin huomasin että kahtena viime kiertona minulle on tullut merkintöjeni mukaan "tajuton päänsärky" pari päivää ovulaation jälkeen. Viimeksi eilen. Luin netistä migreenistä että se voi tulla tuolla lailla hormonien mukaan joten mietin voisiko se olla sitä? Ovulaatiopäivänä ja sitä seuraavana päivänä minua vaivasi kaamea iltapäiväväsymys ja sitten eilen aamulla haukottelin lenkillä vaikka olin hengästynyt. Sitten illalla yltyi kauhea päänsärky. Ajattelin kyllä sen olevan jännityspäänsärkyä koska oli jännittävä työpäivä ja se sitten purkautui päänsärkynä.. mutta tuo että tuli taas ovulaation jälkeen ja tuo väsymys sitä ennen "ensioireena" sai miettimään. Päänsärky oli suht tasaisesti ympäri päätä ja siitä tuli huono olo. Paras asento oli pää alaspäin roikotellen ja silmät kiinni. Kun suljin silmät ensimmäistä kertaa siinä päätä särkiessä niin silmissä välkkyi jonkun aikaa. Aivan kuin joku olisi rämpyttänyt huoneen valokatkaisijaa.

Mitä mieltä?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
2/3 |
04.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja-a. Saattaa lihasperäinen päänsärkykin "välkytellä valoja". Neurologin heiniä antaa migreenidiagnoosi.

Itselläni sellainen on. Migreeni on aurallinen ja aiheuttaa erilaisia aistiharhoja mm. maku-, haju-, kuulo- ja tuntohäiriöitä. Useinkaan itse päänsärky ei tule lainkaan, mutta kipukohtaukset ovat kyllä sen verran kovia, että olen päätynyt soittamaan ambulanssinkin luullessani aivohalvaukseksi. Varsinkin nuo aistihäiriöt säikyttävät.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Migreenipotilaan ei tarvitse kysyä erikseen että oliko tämä nyt migreeniä vai jotain muuta. Itse en ole käynyt edes lääkärissä asiasta, koska toistuvat tappopäänsäryt oksenteluineen kertovat ihan tarpeeksi vaivastani.