Osaatko syödä puikoilla ja sormin?
On tapana sanoa sivistyneeksi tavaksi syödä veitsellä ja haarukalla. Kuitenkin maailmassa syödään tänäänkin sivistyneesti miljardeja aterioita puikoilla ja sormin. Onnistuuko sinulta? Itse hallitsen puikot oikein hyvin, mutta siistiä sormin syömistä pitäisi vielä treenata.
Kommentit (5)
Yääh, ei kyllä houkuttele jonkun mössöruoan käsin syöminen. Puikoilla kyllä joskus harjoittelen.
Osaan syödä puikoilla ja myös oikeaoppisesti sormin naan-leivän kanssa, mutta harjoittelua se vaati. Haarukasta, veitsestä ja lusikasta tykkään eniten, muu on ulkomaiden hömpötystä. :)
Ap tässä. Olen muutaman kerran nähnyt vierestä, miten sormin syöminen käy kun sen osaa. Uskomattoman sujuvaa ja siistiä.
Osaan syödä puikoilla. Sorminkin tietysti osaisin, vaan eipä huvita sotkea käsiään. Syön siis sivistymättömästi haarukalla ja veitsellä, keittoruuat lusikalla.
Olen joskus Suomessa intialaisessa ravintolassa harkinnut, että mitä jos pyytäisi kulhon vettä sormien huuhteluun ja söisi aterian autenttisella tavalla. Vielä en ole tätä toteuttanut.