3v2kk kaksosille matkarattaat etelään vai ei?Mukana myös 3kk vauva.
Kovasti mietin, kannattaako raahata 3vkon lomalle vaunuja isommille. Muutoin emme niitä enää käytä, mutta mikä kokemus teillä on matkustaa tämän kokoisten lasten kanssa ja näin monen? Mitään jokailtaisiä kävelyjä kaupungilla tuskin harrastetaan, enimmäkseen varmaan syödään vuokrakämpässä.
Päiväunia eivät enää nuku..
Kommentit (12)
Mutta meillä kyllä neiti 3+ istuu vielä rattaissa joten ottaisin.
Tai sitten ottaisin mukaan sellaiset ihan pienet sateenvarjorattaat, mitkä kulkisi vaikka vauvan vaunuissa mukana. Saisi edes toisen tarvittaessa istumaan.
Ja ehdottomasti liina mukaan ja vielä paremmin vaikka ergo. Ergolla voi kuljettaa vauvaa ja isompi voi mennä rataisiin tai isompaa reppuselässä.
Ihan joka paikassa ei kaksostenrattailla pääse kulkemaan, usein etelänkohteissa jalkakäytävät on tosi kapeat. Meneekä kaksostenrattata lentokoneessa mukana ilmaiseksi kuten yksöstenrattata, joutuuko "turhaan" maksamaan ylimääräistä, jos ette niitä voikaan käyttää?
Toisaalta itse ottaisin varmuudeksi joka tapauksessa, oma 3,5v ei jaksanut etelässä pitkiä kävelyretkiä kuumassa vaan kapusi välillä pikkuveljen paikalle kyytiin (vauvaa kannoin liinassa) ja iltaisin oli ihan ehdoton, kun ei jaksanut kävellä ravintolasta enää hotellille.
Meillä on 2- ja 4-vuotiaat ja nuorempi ei jaksa/pysty kävellä mutta olen luullut että rattaiden mukaan ottaminen on kallista ja pakkaaminen lennolle hankalaa?
Meillä on kyllä sateenvarjorattaat kaksosillekin mutta myös vuokra-auto ja 5 henkisellä perheellä kun on matkatavaroitakin kiitettävästi niin onko ihan julmetusti tavaraa ja mahtuuko takakontiin..totta tuo että etelässä aurinko väsyttää ihan toisella lailla.
Ei kai joku ihan tosissaan mieti rattaiden ottamista yli kolmivuotiaille?
Mutta ota ihan vapaasti,voitte saada hiukka kummastuneita katseita sillä muualla maailmassa ei todellakaan ole tapana kärrätä vaunuissa isoja lapsia. Ja on muuten varmaan tosi kiva mennä johonkin turistirysään tuollaisen vaunukolonnan kanssa.
Jos menee lasten kanssa lomalle niin luulisi ettei siitä silloin mitään patikkaretkeä tehdä. Meidän lapset ovat ainakin parivuotiaina jaksaneet kävellä useamman kilometrin päivässä, jos väsyttää niin voi varmaan pitää tauon? Kun kerran lomalla ollaan.
ja niin kaikkitietäväisiä. Ei tiedä itkiskö vai nauraisko?! =)
Mutta siis asiasta, itse tunnet lapsesi parhaiten ja myös tiedät parhaiten mitä lomallanne aioitte tehdä, joten päätä sen mukaan.
Meillä tuon ikäisellä on rattaat olleet ihan ehdottomat tai kantoreppu). On tehty koko päivänkin kävelyretkiä (10-20km) ja en ole olettanutkaan että pienikokoinen 3-vuotiaani jaksaisi kävellä koko matkaa. On kyllä nukkunut tuon ikäisenä myös päikkärit, joten niitäkin usein vedelleyt rattaissaan.
Ainut minkä mä näen ongelmallisena teidän tilanteessa on se, että jos teillä on vierekkäin istuttavat rattaat, niin niiden kanssa voi koon puolesta tulla ongelmia, koska usein monissa paikoissa on varsin kapeat kadut.
Mukavaa lomareissua! =)
Mutta ota ihan vapaasti,voitte saada hiukka kummastuneita katseita sillä muualla maailmassa ei todellakaan ole tapana kärrätä vaunuissa isoja lapsia.
ja vielä TUTIT suussa, siinä riittää musta-valko av-mammalle pohtimista ja kauhisteltavaa, kun noin pilaavat lapsensa
ottaisin ehdottomasti rattaat
ja jos vielä kantoliina vauvalle, niin sitten pääsisivät välillä kaikkikin kyytiin
...jos tulisi esim. pitkiä odotuksia lentokentällä (nykyään lennot aina myöhästelee). Lapset voisivat nukkua niissä ja aikuiset pääsisivät vähän helpommalla.
Ei vain suomalaisten keskuudessa, vaan kyllä näissä euroopan lomakohteissa näkee ulkomaalaisia ja paikallisia lapsia rattaissa jopa viisi vuotiaita.
Kuumassa ilmanalassa pieni lapsi ei jaksa monen tunnin päiväretkiä vaikka kotimaassa kävelisikin ja illalla voi väsy iskeä kun etelässä on yleensä tapana syödä hieman myöhempään. Meillä vajaa 4v otti myös pieniä tirsoja rattaissaan, onneksi oli rattaat mukana, koska pidmepää matkaa on aika raskasta kantaa näin isoa lasta.
Teillä kun on kaksoset + vauva niin ottaisin ehkä kahdet rattaat, joista ainakin toiset käy myös vauvalle ja lisäksi kantoreppu tai liina vauvaa varten. Voi sitten tilanteen mukaan ottaa toisen tai molemmat isommat kyytiin tai jättää toiset rattaat hotellille.
Eli ottaisin mukaan kaksosten matkarattaat ja vaunut tuolle pienemmälle. Voi nimittäin kuumassa tulla niitä hetkiä ettei kolmevuotiaat jaksa kävellä.