Raskausajan jalkakipu
Raskausviikkoja takana 18+5,muuten mennyt ihan ok mutta nyt ilmaantui hitonmoinen jalkakipu. Kipu ei ole kokoaikaista, ilmaantuu pääasiassa istumisen jälkeen ja kyykistely sekä kumartelu on myrkkyä, kävellessä ei koske. Pistävä ja todella terävä kipu oikeassa pakarassa jonka jälkeen jalkaa ei kärsi liikuttaa mihinkään suuntaan vähään aikaa. Vaihtoehtona ajattelin joko iskiaskipuja tai sitten lantion löystymisestä johtuvia kipuja.Kokemuksia kellään ja voiko niille mitään muuta kun kärsiä?
Kommentit (3)
Joo kuulosti tutulle. Mulla vaiva alkoi jo reilu vuosi sitten, enkä ollut raskaana silloin. Aina ajoittain vaivannut enemmän. Nyt raskausaikana taas alannut vaivaamaan. Mulla se on sanottu olevan mm. si-nivelkipua ja lonkan limapussin tulehdukseksikin se joskus sanottiin, eli rasitusvaivasta on kyse. Mulla vaiva juontaa liian liikkuvista/löysistä nivelistä, jotka raskausaikana vielä entisestään löystyy, ja huonosta lihaskunnosta. Eli vatsa-, selkä- ja jalkalihaksia pitäis voimistaa venytyksillä niin, että lihakset alkais tukemaan löysiä niveliä...muuten ovat väärässä asennossa ja rasittuvat. Mulla on suuren avun tuonut myös si-vyö, eli sellanen tuki, mikä vedetään tuohon lonkkien kohdalle ja tulee ihan mahan alapuolelle. Ei näy housujen alta. Käytän jatkuvasti varsinki töissä. Niitä saa lainata tk:n fysioterapiasta. Kokeile ihmeessä!
Kipu tulee minulla istumisesta, makaamisesta ja etenkin ihan kaikista pahin kipu tulee kivikovalta gyne-pöytältä noustessa.
Mulla jalka ei kanna gyne-pöydän jälkeen n. 2 minuuttiin ja on tosi noloa nököttää ja testailla millon jalka kantaisi.. :/
Joku hermo kai se on joka vaivan aiheuttaa.
Edellisessä raskaudessa sama alkoi joskus 16-18 viikkojan seudulla ja nyt oli sama juttu.
Ongelma hävisi heti synnytyksen jälkeen.
unsku rv 27+4
Mulla ekassa raskaudessa sama vaiva, ilmeni tosi vasta viikolla 37 ja kesti loppuun asti, eli issias hermo oli puristuksissa ja välillä meinasi jalka mennä alta. Piti vaan kestää.. vaiva loppui kuin seinään kun vauva syntyi. Nyt viikkoja mulla 22+1 ja vielä ei ole mitään kipuja ilmaantunut.