Siis muuttuko ne amkin hakuperusteet? (Metropolia)
Haluisin hakea Helsingin Metropoliaan nyt keväällä röntgenhoitajaksi mut mun lukion paperit on suht huonot eli en niillä mitään tee D: Muuttuko se haku niin että kaikki pääsee esivalintakokeeseen?
Yritin löytää netistä tietoa mutta en löytäny :D
Kommentit (5)
Kyllä muuttuivat. Sosiaali-, terveys- ja liikunta-alalla kaikki hakijat tekevät esivalintakokeen valtakunnallisesti. Sen perusteella osa kutsutaan varsinaiseen kokeeseen. Lukion arvosanoilla ei ole merkitystä. Jos AMK haluaa niin voi ottaa YO-arvosanoja huomioon, mutta ei muuta koulumenestystä.
Mut entä jos ei oo mitkään hyvät YO-arvosanat? Voiko silti päästä sisään jos lukee pääsykokeisiin(jos niihin siis pääsee)?
Vierailija kirjoitti:
Mut entä jos ei oo mitkään hyvät YO-arvosanat? Voiko silti päästä sisään jos lukee pääsykokeisiin(jos niihin siis pääsee)?
Ammattikorkeakoulu saa itse päättää, valitseeko opiskelijat pelkän valintakokeen vai valintakokeen ja koulumenestyksen perusteella. Voi olla esim. 50 % molemmilla tavoilla tai kaikki aloituspaikat pelkän kokeen perusteella. Kannattaa olla sinne ammattikorkeakouluun yhteydessä ja kysäistä, miten heillä haluamassasi koulutuksessa valinnat tehdään.
Opiskelen tällä hetkellä viimeistä vuotta ammattikoulussa, ja ainakin meille kovasti mainostettiin tuota muutosta.