Uskovaisille kysymys
Mitä tarkoittaa "parempi naida kuin palaa"? Ensin pitää olla siveellinen ja välttää esiaviollista seksiä, sitten sanotaan että parempi naida kuin palaa. Osaako joku selittää?
Kommentit (5)
Mennä naimisiin, jos ei pysty elämään selibaatissa. Jos siis olisi halunnut elää munkkina tai tänä päivänä ehkä pikemminkin itsellisenä ilman perhettä.
1.Kor.
8. Naimattomille ja leskille minä taas sanon: heille on hyvä, jos pysyvät sellaisina kuin minäkin;
9. mutta jos eivät voi itseään hillitä, niin menkööt naimisiin; sillä parempi on naida kuin palaa.
Tuossapa se on selkokielellä selitetty...
Lutherin opetuksen mukaan tässä raamatunkohdassa palamisella tarkoitetaan sitä jäytävää tunnetta(sisäistä poltetta), joka tulee tavalliselle, parisuhteeseen tarkoitetulle ihmiselle, jos joutuu elämään ilman seksiä ja läheisyyttä. Lähtöoletuksena hänellä ymmärtääkseni on se, että naimisissa ollessaan aviopuolisot täyttävät toisen tarpeet seksuaalisesti.
Mitäs sit jos pystyy elämään ilman vaimoa ja avopuolisoita ja yi-suhteita, mutta on kuitenki sen verran seksuaalisuutta jälel ettei pysty oleen runkkaamati. Onko sillon paree vaan palaa himossa vaikka sata vuotta jos sattuu elää niin kauan? Oletetaan siis että fysiikka ja himo on unnossa mutta psyyke ei kestä yhteiselämää toisen kans tai on joutunut elämänsä varrella mollatuksi niin monesti että vihaa itteens ja muuteeni sevverra tosiijaaan mielisairas ettei oo kanttia mennä naimisiin.
Jos on niin onneto kohtalo vielä ettei ole saanut evankeliointikutsumustakaan niin että se peittoaisi panetuksentunteen
Luulen että tarkoittaa sitä että parempi mennä naimisiin ja rakastella puolisonsa kanssa kuin pysyä sinkkuna ja harjoittaa haureutta useamman ehdokkaan kanssa.